Euroleague: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 83-82 της Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ - KILLER στην εκπνοή ο Μάικ Τζέιμς

Η... μέθη από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κράτησε «θολή» την αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού για 30 λεπτά, με τους «πράσινους», όμως, να... καθαρίζουν το μυαλό τους στον επίλογο και να παίρνουν στο νήμα μία πολύτιμη νίκη.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 83-82 της Ούνιξ Καζάν στο ΟΑΚΑ, για την 23η αγωνιστική της Euroleague, αύξησε το ρεκόρ του σε 14-9 και από την πέμπτη θέση της κατάταξης συνεχίζει να... ορέγεται τετράδα και πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ (μία νίκη τους χωρίζει από την 4η Φενερμπαχτσέ).

Οι «πράσινοι» δικαιώθηκαν από έναν τομέα που... πόνεσαν για 30 λεπτά, τα τρίποντα, και μετρώντας 6/8 στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν την ανατροπή. «Ήρωας» της αναμέτρησης ο εξαφανισμένος μέχρι εκείνο το σημείο, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πήρε την τελευταία επίθεση και στην εκπνοή έγραψε από τα 6.75 το τελικό 83-82!

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση με 15 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του στην ανατροπή της τελευταίας περιόδου οι Κρις Σίνγλετον (14π.) και Κέι Σι Ρίβερς (13π.). Κένι Γκάμπριελ (10π.) και Αλεσάντρο Τζεντίλε (10π.) κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό στο απογοητευτικό πρώτο ημίχρονο.

Από την Ούνιξ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Κόλομ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82

Παρά το «μουδιασμένο» του ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός βρήκε «σφυγμό» στην επίθεση από το... χέρι του Τζεντίλε (8π. στο α΄δεκ.), προηγήθηκε με 11-7 και 15-11 στο 6΄, αλλά η αμυντική του αδυναμία τον έφερε και πάλι σε μειονεκτική θέση.

Το δίδυμο της γραμμής ψηλών του Παναθηναϊκού, Γκάμπριελ-Σίνγκλετον, δεν ανταποκρίθηκε στην «αναχαίτιση» του Ουίλιαμς (8π. στο α' δεκ.), ενώ όταν ανέβασε στροφές και ο Λάνγκφορντ από την περιφέρεια η αλάθητη Ούνιξ από τα 6.75 (3/3) ανέκτησε το προβάδισμα (24-25 στο 10΄).

Με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει το ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75 (2/10 μέχρι το ημίχρονο) και τον Μπουρούση να μην μπορεί να γεμίσει και αυτός το αμυντικό κενό στην «πράσινη» ρακέτα, η Ούνιξ Καζάν κυριάρχησε κοντά στο αντίπαλο καλάθι και με πρωταγωνιστές τους Αντίποφ και Παρακχούσκι άρχισε να οικοδομεί διαφορά.

Όταν μάλιστα ενεργοποιήθηκε και πάλι ο Λάνγκφορντ από την περιφέρεια οι Ρώσοι ξέφυγαν με +8 (28-36 στο 16΄). Ο Μπουρούσης προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά (37-40 στο 17΄), αλλά τα πολλά και αψυχολόγητα φάουλ των Κυπελλούχων Ελλάδας, που απέφεραν και τεχνική ποινή στον Παππά για διαμαρτυρίες έβαλαν την Ούνιξ και πάλι σε θέση ισχύος (39-46 στο 20΄). Με το ΟΑΚΑ να «βράζει» από τις αποφάσεις των διαιτητών, προστέθηκε και το τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς που ακυρώθηκε στην εκπνοή (ήταν εκπρόθεσμο) για να ακολουθήσει ένταση στο παρκέ με τη λήξη του ημιχρόνου και τον Θανάση Γιαννακόπουλο να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο και να μιλά σε έντονο ύφος στο διαιτητικό τρίο, χωρίς όμως να δοθεί συνέχεια.

Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» μπορεί να βρήκαν λύσεις από τα 6.75 από Καλάθη και Γκάμπριελ, αλλά η αδυναμία τους να «δέσουν» την άμυνά τους δεν τους επέτρεψε κάτι καλύτερο από το -3 (49-52 στο 26΄). Λάνγκφορντ και Κόλομ πρωτοστάτησαν στο νέο ξέσπασμα της Ούνιξ και οι Ρώσοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +9 (52-61 στο 30΄).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, Καλάθης, Ρίβερς και Σίνγκλετον βρήκαν λύσεις από τα 6.75 και οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 13-4 ισοφάρισαν στο 35΄ σε 65-65. Η Ούνιξ απάντησε από με τον Κόλομ (8 σερί πόντοι) για το 67-73 στο 36΄, αλλά Σίνγκλετον και Μπουρούσης είχαν πεισμώσει (73-76 στο 38΄).

Ένα τρίποντο του 'Αντουσιτς έδειξε να κρίνει το παιχνίδι στο 39΄, όταν έγραψε το 73-79, αλλά ο Ρίβερς μείωσε άμεσα σε 76-79. Μία καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και οι 1/2 βολές του Σίνγκλετον έφεραν το 80-80 στα 14΄΄, με τον Πασκουάλ να ζητά φάουλ στον Ουίλιαμς στα 7΄΄ (80-82 με 2/2 βολές).

Κάπου εκεί ο Τζέιμς αποφάσισε να αφυπνιστεί, πήρε την τελευταία επίθεση και με τρίποντη βόμβα στην εκπνοή πέτυχε την ανατροπή (83-82) και απέτρεψε μία απρόσμενη ήττα στο ΟΑΚΑ...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Λοτερμόσερ (Γερμανία), Περούγα (Ισπανία), Ομπρκνέζεβιτς (Σερεβία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14(3), Νίκολς, Ρίβερς 13(3), Τζέιμς 8(2), Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10(2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15(1), Καλάθης 5(1).

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Εβγκένι Πασούτιν): Αντίποφ 11(3), Κλαρκ 6(1), Λάνγκφορντ 21(1), Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17(3), Μπάνιτς, Βορόνοφ, Γουίλιαμς 13, Άντουσιτς 8(1).

Τζέιμς: «Σημασία έχει η νίκη»

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Ούνιξ Καζάν αφού με το τρίποντο που πέτυχε στην εκπνοή του αγώνα χάρισε την νίκη στο «τριφύλλι» (83-82).

Ο Αμερικάνος γκαρντ δήλωσε σχετικά στο συνδρομητικό κανάλι «NOVA»:

«Δεν σκεφτόμουν κάτι, έπρεπε να σουτάρω και τα κατάφερα. Σημασία έχει ότι πήραμε τη νίκη. Μου θύμισε λίγο τις 3/3 βολές που πέτυχα με την Εφές, όταν πήγε το ματς στην παράταση. Αλλά αυτό ήταν πιο σημαντικό, γιατί βάζεις το σουτ και φεύγεις».

Από την πλευρά του ο Νίκος Παππάς δήλωσε: «Η Ούνικς έλεγχε το ματς, έπαιξε καλύτερα από εμάς, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Έχουμε δει και ματς να χάνονται έτσι στο γήπεδό μας. Ήμασταν ικανοί στην τελευταία επίθεση με το σουτ του Μάικ και πιστεύω πως θα μας γίνει μάθημα, ώστε να μην μπαίνουμε χαλαροί σε τέτοια ματς. Σε κανένα σημείο δεν δείξαμε την εικόνα που θέλουμε να έχουμε, αλλά υπάρχουν παιδιά με πολύ ταλέντο εδώ. Δεν αντιμετωπίσαμε σωστά τον Λάνγκφορντ, αλλά φτάσαμε το ματς εκεί που το θέλαμε και το πήραμε. Από εδώ και πέρα, θα χτυπήσουμε κάθε ματς".

«Κατοστάρα» η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα με 101-83 της Νταρουσάφακα στην Ισπανία, και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-5. Πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» ήταν ο Σέρχιο Γιουλ με 26 πόντους.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε εντός έδρας με 96-85 της Μπασκόνια, έφτασε έτσι τις τρεις σερί νίκες στην Euroleague και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλη νίκη για την Ζαλγκίρις Κάουνας που κατάφερε να «δραπετεύσει» με το διπλό από την έδρα της Μπάμπεργκ. Συγκεκριμένα η λιθουανική ομάδα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεκαβίτσιους, που σημείωσε 29 πόντους με 5/5 τρίποντα, νίκησε με 91-86, και έχει ακόμα ελπίδες για να μπει στα πλέι οφ. Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.