Εuroleague: Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 69-68 την Μπασκόνια και ... αναρριχήθηκε στη 2η θέση

Αναρριχήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Εuroleague, με 9 νίκες-5 ήττες ο Παναθηναϊκός χάρη στην τρίτη διαδοχική νίκη του και 9η στο σύνολο, 69-68, απέναντι στην Μπασκόνια, για την 14η αγωνιστική. Ο Κρις Σίνγκλετον έπαιζε... μόνος του τους Βάσκους, ειδικά στην 1η περίοδο, όταν σημείωσε τους 21 από τους 23 πόντους του. Καθοριστικοί στο τέλος, οι Τζέιμς (16π.) και Καλάθης (14π., 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα), ενώ μοιραίοι αποδείχτηκαν για την ομάδα της Βιτόρια οι Ντιόπ (10π., 10 ριμπάουντ) και Μπουμπουά (11π.). Πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια αναδείχτηκε ο Σενγκέϊλα με 17 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Άνταμ Χάνγκα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59,

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 0-6 με καλάθια από τους Χανγκά, Ντιόπ και Μπουμπουά. Αν και χωρίς ρυθμό ο Παναθηναϊκός, η έξοδος του Ντιόπ που έκλεινε τους διαδρόμους στους «πράσινους», επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να απαντήσει με σερί 6-0, 6-6 με 4 πόντους του Νικ Καλάθη και 2 βολές του Σίνγκλετον. Ο Αμερικανός πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό στη συνέχεια σημειώνοντας τους 14 από τους 20 πόντους της ομάδας του, στο 20-14, δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με τον Χανγκά να μετρά 7 πόντους, η Μπασκόνια μείωσε με τον Σενγκέιλα, 20-16, ο Σίνγκλετον ανέβασε την προσωπική συγκομιδή του στους 16 για το 22-16 αφού υπερείχε κατά κράτος του προσωπικού αντιπάλου του Βόιτμαν, ενώ αυτός διαμόρφωσε και το 27-17 φτάνοντας τους 19 πόντους με 1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 8/8 βολές (μεσολάβησε κλέψιμο και δίποντο του Νικ Καλάθη), για να βρει τους «πράσινους» στο +9, 27-18 η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, μετά από δίποντο του Σενγκέιλα. Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο απάντησαν, όμως με σερί 9-0, ισοφαρίζοντας σε 27-27, χάρη στην οργάνωση του Λάρκιν και τον επιθετικό οίστρο του Σενγκέιλα, με τον Αντώνη Φώτση να αδυνατεί να τον σταματήσει στην άμυνα. Η επιστροφή του Ιλιμπάνε Ντιόπ δημιούργησε ξανά προβλήματα στους «πράσινους», αφού ο Ισπανός κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (7 σε 13 λεπτά συμμετοχής στο α΄ μέρος και 13 - 24 τα συνολικά για τις δύο ομάδες στο ημίχρονο). Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε εκ νέου πίσω στο σκορ, 34-35 και 36-37, με τον Σίνγκλετον να μετρά 21 πόντους (αρνητικοί οι Μπουρούσης, Τζέιμς απέναντι στην πρώην ομάδα τους) για το 37-41 του ημιχρόνου, δια χειρός Ράφα Λουθ και με τον Σενγκέιλα να έχει πετύχει 13 πόντους απέναντι στους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο +9, 38-47 (με τρίποντο του Χανγκά) και 40-49 με μία βολή του Σενγκέιλα κι ενώ ο Σίνγκλετον είχε χρεωθεί με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στους διαιτητές, ενώ με τεχνική ποινή χρεώθηκαν και οι Ρίβερς, Χανγκά μετά από μεταξύ τους αψιμαχία. Οι Ισπανοί έπαιζαν σκληρό παιχνίδι και οι διαιτητές άφηναν τις επαφές, κάτι που προκάλεσε εκνευρισμό στους παίκτες των γηπεδούχων. Αυτό είχε ως συνέπεια να είναι άστοχοι στο περιφερειακό σουτ (6/20 τρίποντα στο 30΄) οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, με τους Βάσκους στον αντίποδα να διεισδύουν με χαρακτηριστική άνεση στη ρακέτα του Παναθηναϊκού. Φελντέιν και Νίκολς μείωσαν σε 45-49, για να φέρουν το παιχνίδι στους 2 πόντους, Σίνκλετον και Καλάθης, 49-51. Με... συνοπτικές διαδικασίες, όμως Μπομπουά και Βόιτμαν έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα της Βιτόρια, 49-57. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 3/4 βολές του Μπουρούση που «έτρωγε ξύλο» στη ρακέτα και τρίποντο του Καλάθη, 55-57, αλλά ο Λάρκιν πρόλαβε να πετύχει ένα ακόμη καλάθι πριν την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου, 55-59. Οι δύο ομάδες τα... έδωσαν όλα στην 4η περίοδο, με τους 8 χιλιάδες φιλάθλους να παροτρύνουν τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Αρχικά με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 62-61, ενώ επίσης έξω από τα 6.75 ο Μάικ Τζέιμς δεν έδειξε... ευαισθησία απέναντι στην ομάδα τη φανέλα της οποίας φορούσε πέρυσι, 65-63, 5.15΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σίνγκλετον έπαιξε εκπληκτική άμυνα απέναντι στον Σενγκέιλα, του πήρε και το αμυντικό ριμπάουντ, με τον Καλάθη να χάνει δύο βολές, μετά το 3ο φάουλ του Ράφα Λουθ. Ο Τζέιμς όμως ήταν εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ, εκεί που τον έστειλε ο Λάρκιν μετά από δική του λάθος πάσα... στον κανέναν, 67-63. Ο Μπουμπουά με «κρύο αίμα» απάντησε με τρίποντο, 67-66, ενώ ο Τζέιμς «έγραψε» το 69-66. Το 3ο φάουλ του Μπουρούση, 1.38 στον Μπουμπουά δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Γάλλο, 69-68. Ο Ντιόπ πήρε το ριμπάουντ στην επόμενη φάση από άστοχο σουτ του Τζέιμς, αλλά έκανε και μοιραία λάθος πάσα για την ομάδα του, όταν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο δίποντο του Μπουμπουά. Το κλέψιμο του Χάνγκα από τον Σίνγκλετον θεωρήθηκε φάουλ, το 5ο του Αμερικανού και οι Ισπανοί είχαν στη διάθεσή τους 15΄΄. Όμως, υπό την ασφυκτική πίεση του Καλάθη, ο Μπουμπουά μπερδεύτηκε, έχασε την μπάλα και ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 69-68 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ορντόφ (Κροατία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 23, Νίκολς 3, Ρίβερς 4, Τζέιμς 16, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλφόνσο Αλόνσο): Λάρκιν 6, Πριτζιόνι 6, Χανγκά 12, Μπομπουά 11, Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιντζερ, Λουζ 2.

«Ευχαριστημένος από την νίκη, όχι από την εμφάνιση»

Ο Τσάβι Πασκουάλ έμεινε ευχαριστημένος από την νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπασκόνια, αλλά όχι και από την απόδοση των παικτών του. Συγκεκριμένα ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε στην συνέντευξη Τύπου: «Είμαστε ευχαριστημένοι από τη νίκη. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν παίξαμε καλά απόψε, ειδικά στην επίθεση. Στο β' δεκάλεπτο στην άμυνα ήμασταν πραγματικά κακοί. Στο γ' και το δ' δεκάλεπτο όμως παλέψαμε πολύ, παίξαμε για να κερδίσουμε. Στο τέλος ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς, όπως όλες που κάνουμε στην EuroLeague. Απόψε είχαμε την ευκαιρία να μπούμε στο πρώτο γκρουπ των ομάδων, που είναι στις πρώτες θέσεις. Ξέρουμε ότι μέχρι τώρα δεν είχε χάσει κανένα παιχνίδι στον πόντο. Κατορθώσαμε να το αλλάξουμε αυτό σήμερα και να πάρουμε τη νίκη. Δίνω την ίδια αξία σε αυτή τη νίκη, όπως σε όλα τα παιχνίδια.»

Όσο για την απόφαση του να μην κάνει φάουλ η ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα  ο προπονητής του «τριφυλλιού» δήλωσε: «ήμασταν σε ένα διάστημα που δεν παίζαμε γενικώς καλά στην επίθεση. Είχαμε δεχθεί μόλις 9 πόντους και θεωρήσαμε ότι ήταν η σωστή οδός για να κερδίσουμε. Δεν υπάρχουν κανόνες για τα τελευταία δευτερόλεπτα. Λαμβάνεις την απόφαση που θεωρείς ότι θα σου βγει. Αυτό δεν σημαίνει ότι σε παρόμοια κατάσταση, θα λάμβανα την ίδια απόφαση».

Από την πλευρά του ο τεχνικός της Μπασκόνια, Σίτο Αλόνσο δήλωσε : «είμαστε λίγο εκνευρισμένοι για την τελευταία κατάσταση στον αγώνα. Είχαμε τη δυνατότητα να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό. Αμυνθήκαμε πολύ καλά μετά το α' δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα μετά από αυτό, είχαμε το προβάδισμα. Τα λάθη όμως ήταν πολύ σημαντικά για αυτό το παιχνίδι, μας κόστισαν. Το σημαντικό είναι πόσες φορές δεν σουτάραμε, ειδικά με βάση την τελευταία φάση.

Από την άλλη, θα μπορούσαμε να είμαστε χαρούμενοι για το πως παρουσιαστήκαμε στο παρκέ. Δεν είμαστε όμως ικανοποιημένοι γιατί έπρεπε να κερδίσουμε, είχαμε την ευκαιρία. Είναι πολύ σημαντικό να προστατεύεις την μπάλα. Όταν κάνεις τόσα λάθη (19) δεν σε βοηθάει. Πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτό. Ειδικά όταν παίρνουν τις αποφάσεις οι σημαντικοί παίκτες μας. Κάποιες φορές για παράδειγμα, ο Σέιν Λάρκιν, έκανε λάθη γιατί δεν ένιωθε καλά και πάσαρε την μπάλα περισσότερο απ ότι κάνει συνήθως. Δεν μπορώ να του πω κάτι όμως για απόψε, γιατί σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς παίζει εξαιρετικά.»