Euroleague: Στην κορυφή η Κίμκι

H πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενερμπαχτσέ, ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-11 πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπάμπεργκ, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, «πιάνοντας» Ολυμπιακό, Ρεάλ και Μακάμπι στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Με 11 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ ο Κώστας Σλούκας ήταν και πάλι μεταξύ των διακριθέντων από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, η οποία είχε πρώτο σκόρερ τον Γιαν Βέσελι με 15 πόντους. Από τους Γερμανούς (ρεκόρ 3-3), ξεχώρισε ο Ράμπιτ με 12 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης περιορίστηκε σε 2 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Στην Ισπανία, η παραγωγικότητα της Μάλαγα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος έχασε την επαφή από το πρώτο δεκάλεπτο και έπεσε με το τελικό 79-65. Πρώτος σκόρερ των νικητών, που βελτίωσαν σε 3-3 το ρεκόρ τους, ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους, ενώ από τους Σέρβους (2-4), προσπάθησαν Φελντέιν (10π.), Ρότσεστι (10π.) και Λεσόρτ (10π.)

Τέλος, στη Ρωσία, η Κίμκι κατάφερε να πάρει μία... αγχωτική νίκη (91-90) επί της Μπασκόνια (1-5) και να αναρριχηθεί στην κορυφή της κατάταξης, όπου ισοβαθμεί με ρεκόρ 5-1 με την ΤΣΣΚΑ.

Σε αναμετρήσεις για την 6η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: