FA Cup: Ένα ημίχρονο «ζορίστηκε» με τους «μικρούς» της Άστον Βίλα η Λίβερπουλ

Μόνο ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε απέναντι στην (εφηβική) ομάδα της Άστον Βίλα η Λίβερπουλ, επικρατώντας εντέλει στο «Villa Park» με 4-1 και παίρνοντας την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι «χτυπημένοι από τον κορονοϊό «χωριάτες», παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με παίκτες απ' την U23 και την U18, έχοντας μέσο όρο ηλικίας στην ενδεκάδα τους τα 18 έτη.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Μανέ (4'), όμως οι μαχητικοί γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 41' με τον Μπάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «reds» σημείωσαν τρία γκολ σε έξι λεπτά (60' Βαϊνάλντουμ, 63' Μανέ, 65' Σαλάχ) κι έφτασαν εύκολα στην πρόκριση.

Την ίδια ώρα η Γουλβς νίκησε, έστω και δύσκολα, την Κρίσταλ Πάλας με 1-0 (35' Τραορέ) κι εξασφάλισε με τη σειρά της τη θέση της στον 4ο γύρο του FA Cup.

Το καταπληκτικό fair play της Λίβερπουλ

Η Άστον Βίλα ταλαιπωρήθηκε σε απίστευτο βαθμό από τον κορονοϊό τις τελευταίες ημέρες και υποχρεώθηκε να παρατάξει στον αγώνα Κυπέλλου Αγγλίας με τη Λίβερπουλ, μία ανάμεικτη νεανική ομάδα από παίκτης της U23 και της U18.

Για ένα ημίχρονο οι «χωριάτες» ήταν εξόχως ανταγωνιστικοί, κράτησαν στο 1-1 τους «reds», ισοφαρίζοντας με το τέρμα του 18χρονου Μπάρι στο 41’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο υπέκυψαν στην εμφανέστατη ανωτερότητα της Λίβερπουλ.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας πάντως, αμέσως μετά το ματς και την άνετη πρόκρισή τους, έκαναν επίδειξη fair play ανεβάζοντας στον επίσημο λογαριασμό τους στο Twitter, το εξής επαινετικό μήνυμα προς τον σύλλογο του Μπέρμιγχαμ: «Όλοι στην Άστον Βίλα θα πρέπει να είστε υπερβολικά υπερήφανοι για την αποψινή σας απόδοση. Σπουδαία προσπάθεια, σε μια δύσκολη κατάσταση» έγραψαν οι υπεύθυνοι της Λίβερπουλ, μαζί με ένα εικονίδιο χειροκροτήματος για την προσπάθεια της Βίλα.

Πρόκριση στην παράταση για την Έβερτον

Ένα γκολ του Ντουκουρέ στο 3ο λεπτό της παράτασης απέτρεψε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στον 3ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Έβερτον χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να ξεπεράσει (2-1) το εμπόδιο της Ρόδεραμ, που βρίσκεται στην τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της δεύτερης κατηγορίας (Championship), και να συνεχίσει στο θεσμό.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε προηγηθεί στο ξεκίνημα (9΄) με τον Τσενκ Τοσούν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 56΄ με τον Ολοσούντε, πριν «λυγίσουν» στην παράταση.

Στο μεταξύ, η ερασιτεχνική Τσόρλεϊ νίκησε 2-0 και απέκλεισε τη Ντέρμπι Κάουντι, η οποία όμως παρατάχθηκε με νεαρούς ποδοσφαιριστές, καθώς έχει «χτυπηθεί» από πολλαπλά κρούσματα κορονοϊού και όλη η πρώτη ομάδα βρίσκεται σε καραντίνα.