Γαλλία: Με... υπογραφή Φεκίρ η μεγάλη νίκη της Λιόν

Ο Γάλλος μέσος, Ναμπίλ Φεκίρ, είπε την τελευταία λέξη στο εναρκτήριο ματς της 9ης αγωνιστικής της Ligue 1 και με το γκολ (δεύτερο στον αγώνα) που πέτυχε στις καθυστερήσεις, «υπέγραψε» τη μεγάλη νίκη της Λιόν επί της Μονακό με 3-2.

Οι «λιονέ» επέστρεψαν στα «τρίποντα» μετά από 3 αγωνιστικές, ενώ οι πρωταθλητές προέρχονταν από 3 ματς που ήταν αήττητοι.

Ζαρντίμ: «Θετικά σημάδια για το παρόν και το μέλλον»

Θετικά σημεία για το παρόν και το μέλλον της Μονακό, σημείωσε ο Λεονάρντο Ζαρντίμ, στην χθεσινή ήττα (3-2) των Μονεγάσκων από την Λιόν: «Ήταν ένας πολύ ισορροπημένος αγώνας. Είχαμε αμυντικές δυσκολίες κατά το πρώτο ημίχρονο, μετά καταφέραμε να πάμε καλύτερα», είπε ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού.

«Είχαμε καλές ευκαιρίες να κάνουμε εμείς το 3-2, δικαιούμαστε ένα πέναλτι στο τέλος. Μία ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Στην αρχή του παιχνιδιού, η δεξιά μας πλευρά είχε δυσκολία να ανταποκριθεί στην πίεση του αντιπάλου.

Καταφέραμε να σταθεροποιήσουμε την κατάσταση, αλλά πιστεύω ότι η ομάδα μας έχει δείξει ότι διαθέτει λύσεις, που οι νεαροί παίκτες μας δουλεύουν, όπως οι, Αντάμα Τραορέ, Ρόνι Λόπες και Κειρά Μπαλντέ.

Εκαναν ένα πολύ θετικό αγώνα, όπως και ο Μεϊτέ. Αυτό είναι σημαντικό για το παρόν και το μέλλον».