Γαλλία: Νίκες για Παρί, Μονακό και Νις - Οριστική διακοπή στο Μπαστιά-Λιόν

Με δύο γκολ του Ανχελ Ντι Μαρία, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Ανζέ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 33ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η έκτη συνεχής νίκη για την ομάδα του Ουνάι Εμερι.

Το ντέρμπι παραμονής ανάμεσα στην Μετς και την Καέν, έληξε χωρίς νικητή και οι δύο ομάδες συνεχίζουν να προσπαθούν για την παραμονή τους. Το τελικό 2-2 για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος δεν άφησε κανέναν ευχαριστημένο. Σε ένα παιχνίδι, όπου στο δεύτερο ημίχρονο είχε καταιγιστικό ρυθμό και μέσα σε 22' μπήκαν τέσσερα γκολ, οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν μόνο για την ουσία, αλλά και για το θέαμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τους Σαρ (66') και Ντιαμπατέ (84'), αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση ισάριθμες φορές με τους Σαντινι (74') και Ροντελίν (88').

Από εκεί και πέρα, σε απόσταση αναπνοής από Μονακό (δύο αγώνες λιγότερους) και Παρί (έναν αγώνα λιγότερο) βρίσκεται η Νις. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Μαουρίς (26') τελικά νίκησε εντός έδρας την Νανσί με 3-1, για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Για τους γηπεδούχους δύο γκολ πέτυχε ο Σερί (51' πεν, 85'), ενώ στο 36' είχε ισοφαρίσει ο Λε Μπιχάν.

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 42ο λεπτό, η Μονακό κατάφερε να φτάσει στη νίκη με επί 2-1 επί της Ντιζόν στο Πριγκιπάτο, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της Ligue 1. Οι φιλοξενούμενοι, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, άνοιξαν το σκορ με τον Βαρό, όμως η Μονακό με τέρματα των Ντιράρ στο 69` και Φαλκάο στο 81` έφτασε στη νίκη και στους 77 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τοβάν που πέτυχε δύο γκολ, η Μαρσέιγ κέρδισε 4-0 την Σεντ Ετιέν για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Ο άσος των γηπεδούχων στο 22' και στο 58' βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Γκομί (31') και Παγέτ (90').

Nικηφόρα πέρασε από το «Λα Μποζουάρ» η Μπορντό επικρατώντας με 1-0 της Ναντ, για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η αναμέτρηση διεκόπη προσωρινά, λίγο μετά την έναρξη, όταν μερίδα οπαδών των γηπεδούχων άναψαν δεκάδες καπνογόνα, ρίπτοντας πολλά εκ των οποίων στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες πήγαν χωρίς τέρμα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, με τον Σανκαρέ να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα, στο 66΄ για την Μπορντό. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 52 βαθμούς και παραμένουν στην πρώτη πεντάδα, 2 βαθμούς πίσω από τη Λιόν που έχει έναν αγώνα λιγότερο και αντιμετωπίζει αργότερα σήμερα, εκτός έδρας την Μπαστιά.

Την οριστική διακοπή της αναμέτρησης, Μπαστιά-Λιόν, για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, αποφάσισε η Professional Football League (LFP), μετά από νέο βίαιο επεισόδιο με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα 45 λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξη, οπαδοί της ομάδας της Κορσικής επιτέθηκαν στους παίκτες της Λιόν, κατά την προθέρμανση. Συγκεκριμένα, ένας οπαδός των γηπεδούχων εισέβαλε στον αγωνιστικό κυνηγώντας να χτυπήσει τον Μέμφις Ντεπάι, τότε μπήκαν ακόμη περισσότεροι οπαδοί στο χορτάρι και υπήρξαν σπρωξίματα ανάμεσα σε οπαδούς και παίκτες της Λιόν, με τους άνδρες ασφαλείας να βρίσκονται ανάμεσα και να προσπαθούν να απωθήσουν τους εξαγριωμένους φιλάθλους. Οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων αποχώρησαν στα αποδυτήρια με αποτέλεσμα να καθυστερήσει κατά τρία τέταρτα η έναρξη της αναμέτρησης.

Κι ενώ ο αγώνας ξεκίνησε εν τέλει, στο ημίχρονο υπήρξε νέο επεισόδιο, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή τον πρώτο τερματοφύλακα της Λιόν, Άντονι Λόπες και τον Γενικό Διευθυντή της Μπαστιά. Σύμφωνα με τα γαλλικά ΜΜΕ, ο Γενικός Διευθντής της Μπαστιά ζήτησε απ' τον Λόπες να μην προκαλεί τους οπαδούς, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να αντιδρά κινούμενος απειλητικά προς το μέρος του. Η νέα ένταση είχε ως αποτέλεσμα την απόφαση του διαιτητή να διακόψει οριστικά τον αγώνα.