Γερμανία: Δεν παίζεται η Μπάγερν, 3-1 τη Ντόρτμουντ - Αγωνία για Παπασταθόπουλο

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η φάση που «σημάδεψε» τον αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Ο Ελληνας αμυντικός αποχώρησε τραυματίας στο 42', όταν ο Κομάν τον πάτησε με τις τάπες στο δεξί αστράγαλο, με αποτέλεσμα ο έμπειρος παίκτης να τεθεί νοκ άουτ από το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Πλέον, αναμένεται να γίνει γνωστό το μέγεθος της ζημιάς που υπέστη και αν θα μπορέσει να ενισχύσει την Ελλάδα στον αγώνα με την Κροατία την Πέμπτη (9/11). Όπως γίνεται αντιληπτό η εξέλιξη αυτή είναι άκρως ανησυχητική ενόψει του πρώτου αγώνα της Εθνικής με την Κροατία για τα μπαράζ πρόκρισης στο Μουντιάλ της Ρωσίας, την ερχόμενη Πέμπτη στο Ζάγκρεμπ.

Να υπενθυμιστεί ότι ο Μίχαελ Σκίμπε δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Κώστα Μανωλά, ο οποίος τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική από την FIFA, ενώ από τραυματισμό προέρχεται και ο Βασίλης Τοροσίδης.

Η ομάδα του Χάινκες άνοιξε το σκορ με τον Ρόμπεν στο 17', ενώ στο 37' ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 67' ο Αλάμπα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μπάρτρα στο 88'.

Μετά από 8 ματς χωρίς νίκη και τρεις σερί ήττες, το Αμβούργο επέστρεψε στα «τρίποντα».

Η ομάδα του γερμανικού Βορρά, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, να παίζει σε όλο το 90λεπτο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή που είχε από το 12΄ και νίκησε με 3-1 την Στουτγκάρδη. Η αποβολή του Μπάρνιτς μέσα σε 8 λεπτά (4΄ η πρώτη κάρτα και 12΄ η δεύτερη) δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση, αν και προσωρινά ισοφάρισαν.

Την πρώτη της ισοπαλία μετά από 6 ματς παραχώρησε η Γκλάντμπαχ (1-1 με τη Μάιντς), ενώ η Λειψία αν και βρέθηκε να χάνει κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να «γυρίσει» το ματς και να νικήσει με 2-1 το Ανόβερο. Οι γηπεδούχοι αγνοούν την ισοπαλία για 7ο σερί ματς.

Διεύρυνε σε 5 ματς το αήττητο που έχει η Σάλκε, με το «διπλό» επί της Φράιμπουργκ (1-0), η οποία συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενους αγώνες χωρίς «τρίποντο».

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έμεινε αήττητη για 6ο σερί ματς με το 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Αουγκσμπουργκ.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος πέρασε στο 33΄ στην θέση του Μπέντερ για τις «ασπιρίνες», ενώ στον πάγκο των γηπεδούχων έμεινε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Σταφυλλίδης.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος:

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης   2-1
(17΄ Ρέμπιτς, 89΄ Χάλερ - 25΄ Μοϊσάντερ)

Λειψία-Ανόβερο                         2-1
(70΄ Πόουλσεν, 86΄ Βέρνερ - 56΄ Ζονάθας)

Φράιμπουργκ-Σάλκε                      0-1