Γερμανία: Με γκολάρα του Σωκράτη η Ντόρτμουντ 3-1 την Άιντραχτ - "Πέταξε" βαθμούς η Μπάγερν

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πετυχαίνει ένα από τα ωραιότερα γκολ, η Ντόρτμουντ ξεπέρασε το μεσοβδόμαδο σοκ και κατάφερε να νικήσει 3-1 την Άιντραχτ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Ο Έλληνας διεθνής αμυντικός με ωραία ενέργεια και σουτ στο «γάμα» έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα στο 34' για να ολοκληρώσει τη νίκη ο Αουμπαμεγιάνγκ στο 86'.

Η Λειψία συνέχισε την προέλασή της, αυτή τη φορά συντρίβοντας 4-0 τη Φράιμπουργκ, ενώ «βροχή» από γκολ έπεσε στο 5-3 της Χόφενχάιμ επί της Γκλάντμπαχ.

Σπουδαία βαθμολογική νίκη της Μάιντς με 1-0 επί της Χέρτα, αλλά και της Άουγκσμπουργκ με 2-1 επί της Κολονίας. Εύκολη επικράτηση με 3-0 της Βόλφσμπουργκ επί της Ινγκολστατ.

Στην έδρα της Λεβερκούζεν σταμάτησε η Μπάγερν Μονάχου, για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έμειναν στο 0-0, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω για περισσότερο από 30', λόγω της αποβολής του Γεβντάι.

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε 2-1 του Αμβούργου, μετά από ανατροπή και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τη 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μίχαλ Γκρέγκοριτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως η Βέρντερ, ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς, αρχικά με γκολ του Κρούζε στο 41' και εν συνεχεία με σκόρερ τον Κάιντς στο 75΄. Το Αμβούργο αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Κυριάκο Παπαδόπουλο και παραμένει στους 33 βαθμούς και στο συν 1 από τα μπαράζ.

«Στραβοπάτησε» η Σάλκε στην έξοδό της στο Jonathan-Heimes-Stadion βλέποντας την ουραγό Ντάρμσταντ να επικρατεί με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga. H Σάλκε έμεινε με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Τίλο Κέρερ στο 81΄, ενώ στο 58ο λεπτό ο Γκίντο Μπουργκστάλερ είχε αστοχήσει σε πέναλτι κι ενώ οι γηπεδούχοι προηγούντο με 1-0, μετά το γκολ του Βράντσιτς στο 11ο λεπτό. Ο Κόουκ ισοφάρισε τελικά στο 75ο λεπτό, για να γίνει... ήρωας των γηπεδούχων ο Γκόντορφ γράφοντας το τελικό 2-1, στο 90΄. Η Σάλκε βρίσκεται πλέον στην 11η θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και 2 πίσω από τις Βέρντερ Βρέμης και Γκλάντμπαχ.

Οπαδός έχασε τη ζωή του στο γήπεδο

Ενας φίλος της Λειψίας έχασε τη ζωή του, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Φράιμπουργκ. Οπως ενημέρωσε η γερμανική ομάδα, μετά το τέλος του αγώνα, ένας 56χρονος οπαδός έπαθε καρδιακή προσβολή κατά τη διάρκεια του αγώνα και στη συνέχεια απεβίωσε.

"Είμαστε στη δυσάρεστη θέση να ενημερώσουμε ότι ένας 56χρονος οπαδός μας υπέστη καρδιακό επεισόδιο σήμερα στο γήπεδο και αργότερα πέθανε", ανέφερε σε Μέσα Κοινωνικής δικτύωσης η Λειψία.