Γερμανία: Παλικαρίσιο «διπλό» το Αμβούργο

Αν κι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μισή ώρα στο β΄ μέρος (αποβλήθηκε ο Μαβράι στο 59΄), το Αμβούργο νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Κολονία κι έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Bundesliga.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (δέχτηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις) ήταν και πάλι ο αρχηγός και ο ηγέτης στο κέντρο της άμυνας της ομάδας του Γκίσντολ, η οποία πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος και παρά την πίεση που δέχτηκε στη συνέχεια κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Ράιν Ένερτζι Στάντιον».

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 97ο λεπτό με τον Σόρενσεν, αλλά στο 101΄ η ομάδα του γερμανικού Βορρά πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Χόλντμπι.

Προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους είχαν δώσει οι  Χαν (28΄) και Γουντ (34΄).