Γερμανία Uber Alles στη Ρωσία, τρίτη η Πορτογαλία

Με γκολ του άσου της Γκλάντμπαχ Λαρς Στιντλ στο 20ό λεπτό, η Γερμανία νίκησε 1-0 τη Χιλή στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών της Ρωσίας, που διεξήχθη στην Αγία Πετρούπολη και κατάκτησε τον πρώτο τίτλο της Ιστορίας της στη διοργάνωση.

Τα «πάντσερ» του Λεβ, αν και ουσιαστικά έπαιξαν στο τουρνουά με τη δεύτερη ομάδα τους, πιστοποίησαν την κλάση της «νατσιονάλμανσαφτ» κι απέδειξαν ότι συγκαταλέγονται στα μεγάλα φαβορί για το Μουντιάλ του 2018, όπου θα προσπαθήσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Αντίθετα, η Χιλή δεν κατόρθωσε να κατακτήσει το τρίτο τρόπαιο σε ισάριθμα χρόνια, μετά τα δύο Copa America το 2015 και το 2016 με αντίπαλο την Αργεντινή.

Η ιστορία του 10ου τελικού γράφτηκε από το λάθος του Ντίας στο 20΄, που επέτρεψε στον Βέρνερ να κλέψει την μπάλα στο ύψος της περιοχής και μπαίνοντας από αριστερά να τη γυρίσει στον Στιντλ, που μόνος απέναντι σε άδεια εστία απλώς την έσπρωξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νοτιαμερικανοί άσκησαν πίεση προς το τέλος αλλά δεν κατόρθωσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία των Γερμανών, που ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Οσάκις έφτασαν σε θέση βολής, πάντως, ο Τερ Στέγκεν ήταν εκεί για να εμπνεύσει σιγουριά στους συμπαίκτες του αποκρούοντας τις προσπάθειες των Βάργκας στο 74΄, Βιδάλ στο 75΄, Αράνγκις στο 80΄ και Σάντσες στις καθυστερήσεις.

Κι ένα στατιστικό ενδεικτικό της γερμανικής «δεξαμενής»: ο μέσος όρος ηλικίας της αρχικής ενδεκάδας τους ήταν μόλις δύο χρόνια μεγαλύτερος από εκείνον της ομάδα των Ελπίδων τους που κατάκτησε πριν από δύο ημέρες στην Πολωνία το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, ήταν 24 χρόνια και 244 ημέρες έναντι 22 χρόνων και 275 ημερών!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιδάλ, Βάργκας, Χάρα, Μπράβο - Κίμιχ, Ρούντι, Τσαν

ΧΙΛΗ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Χάρα, Μποσεζούρ, Μαρσέλο Ντίας (53΄ Βαλένσια), Αράνγκις (81΄ Σαγάλ), Πάμπλο Ερνάντες, Βιδάλ, Αλέξις Σάντσες, Εντουάρντο Βάργκας (81΄ Πουτς).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόαχιμ Λεβ): Τερ Στέγκεν, Κίμιχ, Γκίντερ, Μουστάφι, Ρίντιγκερ, Χέκτορ, Ρούντι, Γκορέτσκα (90΄+1 Ζίλε), Στιντλ, Ντράξλερ, Βέρνερ (79΄ Τσαν).

ΤΡΙΤΗ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η Πορτογαλία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών, το οποίο ολοκληρώνεται σήμερα στη Ρωσία, καθώς η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε στην παράταση 2-1 το Μεξικό, στον «μικρό τελικό» της διοργάνωσης που διεξήχθη στη Μόσχα. Η πρωταθλήτρια CONCACAF προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Νέτο στο 54΄, ωστόσο οι Ίβηρες έστειλαν τον αγώνα στην παράταση με το γκολ του Πέπε στις καθυστερήσεις (90+1΄) κι εκεί πήραν τη νίκη με το πέναλτι του Αντριέν Σίλβα στο 104΄.

Η Πορτογαλία είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Μάρκες ανέτρεψε τον Αντρέ Σίλβα μέσα στην περιοχή του Μεξικού και ο διαιτητής Αλ Μιρντάσι από τη Σαουδική Αραβία, αφού συμβουλεύθηκε το VAR (Video Assistant Referee), προκειμένου να είναι σίγουρος για την απόφασή του, υπέδειξε πέναλτι, ενώ έδειξε και κίτρινη κάρτα στον Μεξικανό άσο. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Αντρέ Σίλβα, αλλά ο Οτσόα απέκρουσε, στερώντας από τους Πορτογάλους την ευκαιρία να ευστοχήσουν από την άσπρη βούλα για τέταρτη διαδοχική φορά (σ.σ. ύστερα από τα τρία χαμένα πέναλτι στον ημιτελικό με τη Χιλή).

Τελικά το Μεξικό ευτύχησε να προηγηθεί στο 54ο λεπτό, όταν ο «Τσιτσαρίτο» Ερνάντες έκανε την προσπάθεια από αριστερά και προσπάθησε να βρει στην «καρδιά» της πορτογαλικής άμυνας τον Βέλα. Αυτός δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και αυτή πέρασε και χτύπησε στο πόδι του Νέτο, προτού αλλάξει πορεία και καταλήξει στο βάθος της εστίας του Ρούι Πατρίσιο (0-1). Και ενώ ο αγώνας βρισκόταν στο πρώτο των καθυστερήσεων, η Πορτογαλία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πέπε. Ο Κουαρέσμα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο πολύπειρος αμυντικός... χώθηκε στην «καρδιά» της μεξικανικής άμυνας και με προβολή έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Οτσόα (1-1).

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους της η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λαγιούν. Ο Αντριέν Σίλβα κλήθηκε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών» και «έγραψε» το 2-1 στο 104΄. Στο 106΄ η Πορτογαλία έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σεμέντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε έξι λεπτά αργότερα, όταν το Μεξικό «έχασε» τον Χιμένες που πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη. Στο 118΄ οι Μεξικανοί ζήτησαν πέναλτι του Πέπε στον Λοσάνο και στις διαμαρτυρίες αποβλήθηκε ο προπονητής της «τρι», Χουάν Κάρλος Οσόριο. Μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Πορτογαλία επικράτησε στον «μικρό τελικό» με 2-1.

Διαιτητής: Φαχάντ Αλ-Μιρντάσι (Σαουδική Αραβία)
Κόκκινη κάρτα: Σεμέντο (106΄, δεύτερη κίτρινη) - Χιμένες (112΄, δεύτερη κίτρινη)
Κίτρινες: Σεμέντο - Μάρκες, Χιμένες, Μορένο

Οι συνθέσεις:
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Πέπε, Λουίς Νέτο, Ζοάο Μουτίνιο (82΄ Αντριέν Σίλβα), Αντρέ Σίλβα, Νέλσον Σεμέντο, Ντανίλο (82΄ Αντρέ Γκόμες), Πίτσι (91΄ Γουίλιαμ), Νάνι (70΄ Κουαρέσμα), Ζέλσον Μάρτινς, Ελισέου.

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Αραούχο, Μάρκες (105΄ Φαμπιάν), Λαγιούν, Βέλα, «Τσιτσαρίτο» Ερνάντες (85΄ Χιμένες), Μορένο, Ερέρα, Γουαρδάδο (80΄ Τζόναθαν Ντος Σάντος), Περάλτα (61΄ Λοσάνο), Ρέγες.

# Οι εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ έκαναν χθες κατάληψη στο ήδη κλειστό εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ !  Αντιδράσεις@ Όλοι οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία της Περιφέρειας...