Γιουβέντους-Μίλαν στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας

Η Μίλαν που...επιβίωσε  στην διαδικασία των πέναλτι της Λάτσιο με 5-4, στην μεταξύ τους επαναηπτική ημιτελική αναμέτρηση του ιταλικού Κυπέλλου, στο στάδιο Olimpico της Ρώμης, και θα είναι η αντίπαλος της Γιουβέντους στον τελικό της διοργάνωσης, που είναι προγραμματισμένος για τις 9 Μαίου. Λάτσιο και Μίλαν στην κανονική διάρκεια της συνάντησης, αλλά και στην ημίωρη παράταση που ακολούθησαν, ήταν ισόπαλες χωρίς σκορ, όπως άλλωστε είχε ολοκληρωθεί και η πρώτη συνάντησή τους στο Μιλάνο.
 Νωρίτερα η Γιουβέντους νίκησε ξανά με το ίδιο σκορ (1-0), όπως και στο Μπέργκαμο, την Αταλάντα, χάρις στο γκολ του Μίραλεμ Πιάνιτς στο 75ο λεπτό με πέναλτι.
Να σημειωθεί ότι η Γιουβέντους  έχει κατακτήσει το Κύπελλο Ιταλίας τα τελευταία τρία χρόνια, ενώ είναι η πολυνίκης του θεσμού με 12 τίτλους.