Γουόριορς - Μπακς 98-107: Καθάρισε ο Γιάννης στο τέλος

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Μπακς ζορίστηκαν αλλά τελικά επιβλήθηκαν με 107-98 των Γουόριορς στο Γκόλντεν Στέιτ

γο χαλαροί, λίγο κουρασμένοι, οι Μπακς δυσκολεύτηκαν να βρουν κίνητρο κόντρα σε αυτή την εκδοχή των Γουόριορς. Ακόμα κι έτσι, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 107-98, βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 33-6 και... προχωράνε.

Το Μιλγουόκι πήρε το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, όταν ξέφυγε με 39-47. Στην τρίτη περίοδο φάνηκε έτοιμο να καθαρίσει το παιχνίδι, όταν ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (59-72), ωστόσο οι Γουόριορς δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 96-101 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε.

Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Ομάρι Σπέλμαν αστόχησε σε τρίποντο, με τους Μπακς να απαντούν με 6 σερί εύστοχες βολές (τις 4 από τον Γιάννη) και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σε ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος των Μπακς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους (15 στην τέταρτη περίοδο), με 10/21 σουτ (1/7 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους ακολούθησε τον Γιάννη σε απόδοση, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον και Ντάμιον Λι από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-19, 39-47, 72-81, 98-107

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 5 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 10 (11 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7 (1), Λι 15 (4), Σπέλμαν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 10 (1), Πασκάλ 4, Πουλ, Έβανς 2, Μπερκς 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίντλετον 21 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μ. Λόπεζ 12 (2), Μπλέντσο 16, Μάθιους 3 (1), Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 4, ΝτιΒιντσέντζο 8, Κόνατον 9 (1), Κόρβερ 4 (1)