«Χαμένες» και η Γιουβέντους και η Νάπολι

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στο Τορίνο ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Νάπολι, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη Serie A. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και σίγουρα μη ικανοποιημένες, ειδικά οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν.

Οι δύο χαμένοι βαθμοί για κάθε αντίπαλο είναι σοβαρή υπόθεση, αφού οι μεν «Παρτενοπέι» πασχίζουν να μείνουν κοντά σε Μίλαν (κυρίως) και Ίντερ, ενώ η «Βέκια Σινιόρα» καταδιώκει στην παρούσα φάση την Αταλάντα που κατέχει την τέταρτη προνομιούχο θέση, βρίσκεται στο +3 κι έχει παιχνίδι λιγότερο.

Αγωνιστικά, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκε με υπέροχο σουτ του Ντρίες Μέρτενς στο 23ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Μαξ Αλέγκρι στις αρχές του β΄ ημιχρόνου με τον Φεντερίκο Κιέζα.

Νωρίτερα, η Μίλαν είχε επικρατήσει με 3-1 της Ρόμα του Μουρίνιο στο «Σαν Σίρο» σε ένα περιπετειώδες παιχνίδι, που είχε γκολ, φάσεις και τους «Τζαλορόσι» να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες, λόγω των αποβολών του Κάρσντορπ (74΄) και του Μαντσίνι (90΄+3), ενώ στο 90΄+4 ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε την ευκαιρία για το 4-1 αστοχώντας σε πέναλτι.

Η Μίλαν, που έφτασε στο -1 από την πρώτη Ίντερ με παιχνίδι περισσότερο, προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο και διασφάλισε τη νίκη μόλις στο 82ο λεπτό με τέρμα του Λεάο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής: