Η "διπρόσωπη" ΑΕΚ του Χιμένεθ και ο κίνδυνος ενόψει πλέι οφ

Πέταξε στα.. σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ του Χιμένεθ εμφανίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ηττήθηκε στο φινάλε με 3-2 και πλέον θα δώσει μεγάλη “μάχη” για να μπει στα πλέι οφ της Superleague. Οι κίτρινες κάρτες φέρνουν νέα προβλήματα...

Δεν έδειξε το πρόσωπο που παρουσιάζει στα ματς της στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ -επί εποχής Χιμένεθ- μας έχει δείξει πως ειδικά στο πρώτο 20λεπτο των εντός έδρας παιχνιδιών της προσπαθεί να..πιάσει τον αντίπαλο απ' τον λαιμό, αλλά αυτό δεν έγινε κόντρα στο “τριφύλλι”.

Το 4-3-3 του Χιμένεθ δεν βγήκε σωστά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν επιθετικό πρόσωπο, ψάχνοντας περισσότερο το πως θα παίξει ο αντίπαλος. Ο Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη μπλόκαρε την Ένωση στο χώρο του κέντρου και το 0-2 του ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε φτάσει σε... άλλα ύψη. Μέσα σε όλα αυτά, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν σε μέτρια προς κακή βραδιά τόσο τον Αϊντάρεβιτς και τον Βράνιες, δύο παίκτες που ανέβασαν “επίπεδο” την ομάδα, όσο και τον Πατίτο (δεν δικαίωσε τον Ισπανό τεχνικό, που άφησε στον πάγκο τον καταλυτικό Χριστοδουλόπουλο).

Οι διορθωτικές κινήσεις στο δεύτερο 45λεπτο έφεραν το 2-2, ο κόσμος στάθηκε στο ύψος του και -πέρα από κάποιες αποδοκιμασίες στο ημίχρονο- στήριξε την ομάδα, αλλά η κλάση του Μπεργκ έκρινε το ντέρμπι, αφού εκμεταλλεύτηκε μια ακόμα αμυντική ολιγωρία των “κιτρινόμαυρων”.

Πλέον, η ΑΕΚ “τρέχει” για να.. καθαρίσει την είσοδο της στα πλέι οφ της Superleague, έχοντας μόνο 2 βαθμούς διαφορά από Ξάνθη και Πλατανιά που ακολουθούν. Όλα τα... λεφτά, είναι το ματς της Πέμπτης με τους Κρητικούς στα Χανιά (19:30). Όσον αφορά αγωνιστικές που θα μείνουν, η Ένωση έχει μόνο ένα ματς στο ΟΑΚΑ (9/4) και δύο εκτός έδρας, με Λεβαδειακό (23/4) και ΠΑΣ Γιάννινα (30/4).

Το... εύκολο πρόγραμμα το έχει η Ξάνθη. Οι Ακρίτες αντιμετωπίζουν Παναιτωλικό (5/4) και Βέροια (30/4) στα Πηγάδια, ενώ θα πάνε στις έδρες του Αστέρα Τρίπολης (9/4) και της Λάρισας (23/4). Αντιθέτως, ο Πλατανιάς -μετά την ΑΕΚ- παίζει στη Νέα Σμύρνη (9/4), υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (23/4), ενώ θα πάει και στο Περιστέρι (30/4).

Ο Μανόλο Χιμένεθ, που πλέον καλείται να κρατήσει “δεμένη” και προσηλωμένη της ομάδα, πρέπει να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα καρτών που προέκυψε. Ο Αντρέ Σιμόες συμπλήρωσε επτά κάρτες και θα λείψει σε δύο από τα τελευταία ματς της κανονικής διάρκειας. Τις τέσσερις κάρτες έφτασε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος και θα απουσιάσει από ένα ματς. Να θυμίσουμε πως από το παιχνίδι με τον Πλατανιά θα λείψει ο τιμωρημένος Ντίντακ, αλλά θα επιστρέψει ο Κολοβέτσιος. Στο όριο των έξι καρτών είναι ο Μάνταλος και των τριών οι Αϊντάρεβιτς, Πέκχαρτ και Αλμέιδα.