Η Ένωση 2010 κατέκτησε το Κύπελλο Φθιώτιδας

Ή Ένωση 2010 είναι η Κυπελλούχος Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Φθιώτιδας για το 2014 αφού επικράτησε του Νέου Κρικέλλου με 1-0 στο χθεσινό τελικό που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας μπροστά σε περισσότερους από 400 θεατές.

Το μοναδικό γκολ που ήταν αρκετό για να χαρίσει το τρόπαιο στην ομάδα του, σημείωσε ο Αλατάς στο 19ο λεπτό της συνάντησης με ανάποδο ψαλίδι. Έτσι η ομάδα της δυτικής Φθιώτιδας πήρε τη σκυτάλη από τον περσινό κάτοχο του τίτλο, ΠΑΣ Λαμία 1964, και έγραψε και αυτή με τη σειρά της τη δική της σελίδα στη «χρυσή βίβλο» των κατακτήσεων του Κυπέλλου Φθιώτιδας αφού θυμίζουμε ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που στέφεται Κυπελλούχους σαν Αθλητική Ένωση Μακρακώμης/Σπερχειάδας.

Καλύτερη η Ένωση 2010 στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος, η Ένωση 2010 ήταν καλύτερη και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 4’ σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία του αγώνα για το Νέο Κρίκελλο, όταν ο Χαϊδής εκτέλεσε φάουλ, ο Νεοφώτιστος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Παπασάρας μπλόκαρε. Στο 6’ ο Χαϊδής σε ένα ακόμα φάουλ για το Κρίκελλο, έκανε πάσα στον Καυκιά ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τον Παπασάρα να αποκρούει.

Στο 8’ η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ένωση 2010 όταν ο Σκαρλάτος σούταρε και ο Κοκονδύνης παραχώρησε εντυπωσιακά το κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, δυνατό σουτ του Χαλλή από μακριά, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοκονδύνη.

Στο 19’ η Ένωση 2010 κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Μπελαλής έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Ψυχογιό στο δεύτερο δοκάρι, αυτός με κεφαλιά γύρισε τη μπάλα στον Αλατά που με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 0-1!

Η ομάδα της δυτικής Φθιώτιδας, συνέχιζε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και μέσα σε δύο λεπτά έχασε δυο καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν στο 37’ κεφαλιά του Σκαρλάτου πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 38’ μετά από σέντρα του Σκαρλάτου, του σουτ του Χαλλή, μπλόκαρε ο Κοκονδύνης.

Στο 41’ νέα ευκαιρία για τους τυπικά φιλοξενούμενους, όταν μετά από σέντρα του Αλατά, ο Ψυχογιός κατέβασε ωραία τη μπάλα έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Κοκονδύνης ενώ στο 43’ μετά από πάσα του Κουτσούμπα ο Χαλλής έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Δραματικό φινάλε…

Στο δεύτερο ημίχρονο το Νέο Κρίκελλο ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε την Ένωση 2010 αφού έψαχνε και το γκολ της ισοφάρισης και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι αν και προσπαθούσε να απειλήσει με μεγάλες μπάλες που στις περισσότερες των περιπτώσεων έβγαινε νικητής ο Παπασάρας. Από την άλλη και η Ένωση 2010 όσο περνούσε η ώρα και με το σκορ να παραμένει στο εύθραυστο 1-0, δεν παρουσίαζε το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου και έπρεπε να φτάσουμε στο 77’ για να δημιουργηθεί ευκαιρία από μια από τις δύο πλευρές. Αυτή ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους, όταν ο Νεοφώτιστος έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Συγγούνης πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 83’ ευκαιρία για την Ένωση 2010 όταν ο Χαλλής με τον Κουτσούμπα έπαιξαν ωραία το 1-2 και ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κοκονδύνης απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό, ο Καυκιάς βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή και πριν προλάβει να σουτάρει, τον έκοψαν οι αμυντικοί της Ένωσης 2010.

Στο 87’ ευκαιρία για την ομάδα του Γιάννη Αποστόλου, όταν μετά από κόρνερ του Χαϊδή, η κεφαλιά του Καυκιά πέρασε λίγο άουτ, ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα, ανήκε στην Ένωση 2010, όταν ο Κουτσούμπας βρήκε ωραία τον Παύλου που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, βγήκε απέναντι στον Κοκονδύνη, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας του Κρίκελλου απέκρουσε εντυπωσιακά.

Νέο Κρίκελλο (Γιάννης Αποστόλου): Κοκονδύνης, Μαλιάγκας (46’ Καρβούνης), Σαρρής Κ, Καλοβελώνης, Μάνδαλος, Ζαλαώρας (84’ Λουπεΐδης), Καυκιάς, Συγγούνης (79’ Λεπίδας), Χαϊδής, Μέγας, Νεοφώτιστος

Ένωση 2010 (Ηλίας Μπακούμης): Παπασάρας, Μπελαλής, Κωστόπουλος, Τσακατίκας, Σκαργιώτης, Λυτάκης Κ, Αλατάς (74’ Πλατανιάς), Χαλλής, Ψυχογιός (72’ Μπούσιος), Κουτσούμπας, Σκαρλάτος (90+1’ Παύλου).

Μπακούμης: «Αυτή η ομάδα θα είναι σε λίγα χρόνια σε παραπάνω κατηγορίες»

Ως τη δικαίωση της μεγάλης προσπάθειας που καταβάλουν οι ποδοσφαιριστές του, χαρακτήρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Φθιώτιδας, ο προπονητής της Ένωσης 2010, Ηλίας Μπακούμης, ο οποίος δήλωσε αισιόδοξος πως αν υπάρχει στήριξη σ’ αυτή την ομάδα, σε λίγα χρόνια θα βρίσκεται σε παραπάνω κατηγορίες:

«Σ’ αυτή την ομάδα είμαι τρία χρόνια και είμαι με παιδιά που δεν είχαν ξαναπαίξει. Εγώ θέλω να πω ότι αυτή η ομάδα θα μπορούσε να είναι στην πρώτη πεντάδα. Να μην πω τώρα τι ελλείψεις είχαμε. Δεν είναι ώρα. Είναι σίγουρο όμως ότι υπάρχει ένα έμψυχο υλικό που απέδειξε ότι μπορεί να κάνει σπουδαία πράγματα και αν μαζευτούν οι παράγοντες και όπως έτρεχαν για τον Ατρόμητο και τη Νίκη, τρέξουν για τα δικά τους παιδιά, η ομάδα σε λίγα χρόνια θα είναι σε παραπάνω κατηγορίες. Πιστεύω ότι αυτό το Κύπελλο είναι μια νέα αρχή και εύχομαι να τους βλέπω, να τους παρακολουθώ και να χαίρομαι», ήταν τα πρώτα λόγια του έμπειρου τεχνικού για να συμπληρώσει: «Αυτό το Κύπελλο είναι η δικαίωση των παιδιών, ήταν μια πολύ μεγάλη προσπάθεια, ήταν επικίνδυνο γιατί όταν αποκλείεις τη Στυλίδα, μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό, πραγματικά είναι πολύ επικίνδυνο να παίξεις με μια ομάδα ισάξια με εσένα. Ήμασταν πολύ σοβαροί, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, στο δεύτερο μετά το 60’ αγχωθήκαμε, φοβηθήκαμε, παρόλα αυτά εμείς κάναμε τις κλασικές ευκαιρίες χωρίς να παραβλέπω ότι η ομάδα του Κρικέλλου έψαχνε με μεγάλες πάσες το γκολ αλλά είχαμε έναν τερματοφύλακα που στο δεύτερο γύρο είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες μας και νομίζω ότι πήραμε το Κύπελλο δίκαια.

Πραγματικά χαίρομαι γιατί τέσσερις μεγάλοι παίκτες που είναι 38, 37 και 36 χρονών και που όταν δεν έπαιζαν, κάποιοι τους ζητούσαν απαιτητικά να παίζουν, αυτά τα παιδιά είχαν τα κότσια και την ηρεμία να παίζουν 15λεπτα και 20λεπτα παιχνίδια όταν χρειαζόντουσαν και ιδιαίτερα ο Μακρής που έπαιζε πολύ λίγο χρόνο και ο Μπούσιος που δικαίωσαν τον εαυτό τους, γιατί οι μεγάλοι παίκτες όσο χρόνο παίζουν αποδεικνύουν πόσο σπουδαίοι είναι. Να ευχαριστήσω λοιπόν πρώτα, αυτούς τους τέσσερις μεγάλους παίκτες γιατί θα μπορούσαν να είχαν τινάξει στον αέρα τα αποδυτήρια και δεν το έκαναν ποτέ, να ευχαριστήσω τους συνεργάτες και τους λιγοστούς παράγοντες που ήταν δίπλα σ’ αυτή την ομάδα. Καλή συνέχεια στο Κρίκελλο που είναι μια νεανική ομάδα, ήταν η έκπληξη του Κυπέλλου και του πρωταθλήματος γιατί πέρυσι κινδύνευσε και να τους ευχηθώ τα καλύτερα».

Αποστόλου: «Τεράστια επιτυχία για την ομάδα μου»

Ως μια πολύ μεγάλη επιτυχία που η ομάδα του διεκδίκησε το Κύπελλο Φθιώτιδας στον τελικό του θεσμού, χαρακτήρισε ο προπονητής του Νέου Κρίκελλου, Γιάννης Αποστόλου το χθεσινό ματς. Ενώ τόνισε ότι το ματς κρίθηκε στον τρόπο από τον οποίο προήλθε το γκολ της Ένωσης 2010 και στο γεγονός ότι οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις δικές τους ευκαιρίες.

«Πιστεύω ότι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κάναμε δυο ευκαιρίες, από εκεί και πέρα δημιούργησε και η Μακρακώμη και προσωπικά ήξερα ότι είναι ένα παιχνίδι κλειστό το οποίο θα κριθεί στο γκολ. Δυστυχώς στο πρώτο ημίχρονο από μια μεγάλη σέντρα που έγινε και μια αναμπουμπούλα στην άμυνα μας, δηλαδή εκεί που δεν βρεθήκαμε να μαρκάρουμε τους παίκτες, έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο γκολ από την πλευρά της Μακρακώμης. Από εκεί και πέρα εμείς στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκαμε πολύ διαφορετικά, πιέσαμε σε όλο το γήπεδο, μπορεί να μην είχαμε τις μεγάλες ευκαιρίες όμως τρέξαμε περισσότερο από τον αντίπαλο, ίσως και λίγο η κούραση ίσως και το γεγονός ότι η Μακρακώμη βρέθηκε να κερδίζει 1-0 και ήθελε να διαφυλάξει το σκορ, συνέβαλαν για να χάσουμε το τρόπαιο». Στη συνέχεια ο Γιάννης Αποστόλου τόνισε: «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτερη σαν ομάδα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, είχαμε περισσότερα τρεξίματα, κάναμε 2-3 ευκαιρίες με τον Γιώργο τον Καυκιά, δεν έγιναν γκολ και έτσι τελείωσε το παιχνίδι. Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα της Μακρακώμης γιατί πιστεύω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές χωρίς σκοπιμότητες, ανοιχτό παιχνίδι, δεν έγιναν ιδιαίτερα δυνατά μαρκαρίσματα παρά το γεγονός ότι κρινόταν ένας τίτλος. Είναι τεράστια επιτυχία για την ομάδα μου ότι βρισκόταν σε αυτή την πλεονεκτική θέση, έναντι κάποιων άλλων ομάδων που έχουν μεγαλύτερα μπάτζετ και μεγαλύτερη ιστορία τόσο στην κατηγορία και στη Φθιώτιδα. Να ευχαριστήσω τα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν. Δυστυχώς αυτό που είδα εγώ είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο τα παιδιά ήταν λίγο φοβισμένα, λίγο αγχωμένα, λίγο το γεγονός ότι ίσως για πρώτη φορά έπαιζαν μπροστά σε τόσο κόσμο, δεν είχαν τις εμπειρίες, αν εξαιρέσω 2-3 παιδιά. Όμως εγώ δεν μπορώ να μην πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη διοίκηση πρώτα που με έχει στην ομάδα και πολύ περισσότερο στα παιδιά αυτά που έρχονται στο γήπεδο, κάνουν μια τεράστια προσπάθεια στο πρωτάθλημα, είναι τεράστια επιτυχία για την ομάδα που βρέθηκε εδώ, δυστυχώς δεν καταφέραμε να έχουμε περισσότερη χαρά αυτή τη στιγμή όμως δεν νομίζω ότι είναι αποτυχία το να φτάνεις σε έναν τελικό και να κρίνεται στο γκολ ένα παιχνίδι και νομίζω ότι είδατε όλοι σας ότι έχουμε καλή ομάδα, ομάδα πειθαρχημένη, δουλεμένη με παιδιά πολύ φιλότιμα και τουλάχιστον αν εξαιρέσω λίγο την πίεση και το άγχος του πρώτου ημιχρόνου θεωρώ ότι στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μου έβγαλε αρκετά καλά πράγματα και νομίζω ότι αξίζουν μόνο συγχαρητήρια».