Η Ευρώπη «παίζει» μπάλα - Η Λας Πάλμας «γκρέμισε» την Ρεάλ από την κορυφή της LaLiga

H Λας Πάλμας γκρέμισε την Ρεάλ Μαδρίτης από την κορυφή της LaLiga. Οι Μαδριλένοι, μπόρεσαν με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο τέλος (86' πέναλτι και 89') να αποφύγουν την ήττα στο Bernabeu, απέναντι στην ομάδα από τα Κανάρια, που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, αλλά έχασαν την πρώτη θέση στη βαθμολογία, παραμένοντας πάντως με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, που αναγκάστηκε να παίξει για όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Γκάρεθ Μπέιλ (47'), ανοίξε νωρίς (8') τις αποστάσεις το σκορ με τον Ισκο. Ομως η Λας Πάλμας πάγωσε το Bernabeu, με τα γκολ των Τάνα (10'), Βιέρα (56' πέναλτι) και Μπόατενγκ(59'), πριν διασώσει την κατάσταση ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Ζινεντίν Ζιντάν πλήρωσε ακριβά την επιλογή του για αλλαγές, αφού είχε αφήσει εκτός αποστολής τον Κασεμίρο και στον πάγκο, Μόντριτς, Μπενζεμά και Πέπε.

Μέσα σε 12 λεπτά σημειώθηκαν τα τέσσερα γκολ στην ισοπαλία (2-2) της Θέλτα με την Εσπανιόλ, σπουδαία νίκη (2-1) της Γρανάδα απέναντι στην Αλαβές, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. O Παναγιώτης Κονέ παρακολούθησε την συνάντηση από τον πάγκο. Νωρίτερα επίδειξη δύναμης έκανε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην αδύναμη Χιχόν, την οποία συνέτριψε 6-1 στο Camp Nou, με την τριάδα των MSN να σκοράρει από ένα γκολ και τους Αλκάθερ, Ράκιτιτς να δημιουργούν επιθετική πολυφωνία.

Οι σκόρερ:

Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 1-1

(14΄ Χουάνμι, 67΄ πεν. Βέλα - 26΄ Εσκαλάντε, 90΄+ Πέδρο Λεόν)

Μάλαγα-Μπέτις 1-2

(39΄ Φορνάλς - 48΄ Μαρτίν, 74΄ Σανάμπρια)

Βαλένθια-Λεγανές 1-0

(29΄ Μανγκαλά)

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 1-4

(64΄ πεν. Ρομπέρτο Τόρες - 2΄ Σοριάνο, 27΄ πεν. Σολδάδο, 74΄, 78΄ Σάντος Μπόρε)

Μπαρτσελόνα-Χιχόν 6-1

(9΄ Μέσι, 11΄ αυτ. Ροντρίγκεθ, 27΄ Σουάρες, 49΄ Αλκάθερ, 65΄ Νεϊμάρ, 87΄ Ράκιτιτς - 21΄ Κάστρο)

Γρανάδα-Αλαβές 2-1

(38’ Γουακάσο, 53’ Κουένκα-57’ Καμαράσα)

Θέλτα-Εσπανιόλ 2-2

(21’ Άσπας, 30’ Βας-28’ Μορένο, 32’ Πιάτι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Λας Πάλμας 3-3

(8’ Ίσκο, 86’ πεν., 89' Ρονάλντο-10’ Τάνα, 56’ πεν. Βιέρα, 59’ Μπόατενγκ)

Στη Γερμανία...

Πήρε μπροστά για τα καλά η Γκλάντμπαχ, που μετά τις τελευταίες επιτυχίες στην Bundesliga και την επική πρόκριση εις βάρος της Φιορεντίνα στο Europa League, βρέθηκε απόψε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς νίκησε το Αμβούργο, μέσα στην έδρα του, με 2-1.

Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα πέναλτι των Λαρς Στιντλ (53΄) και Ράφαελ (61΄), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Γουντ. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε βασικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πλαισιώνοντας τον Μερτζίμ Μαβράι στα στόπερ του Αμβούργου.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0
Σπορφρόιντε Λότε-Ντόρτμουντ Αναβλήθηκε
Αμβούργο-Γκλάντμπαχ 1-2
Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 21:45

Στη Γαλλία...

Αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 76΄ στην έδρα της Μπαστιά, η Ναντ κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» με δύο γκολ στα τελευταία 13 λεπτά και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) σε εξ εναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής.

Στο 69΄ ο Ντάνιτς και στο 76΄ ο Ονιάνγκ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, αλλά τα «καναρίνια» μείωσαν στο 78΄ με τον Σαλά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντιέγκο έφτασαν στην ισοφάριση.