Η Γουέστ Χαμ «τιμώρησε» τα λάθη της Λίβερπουλ

Η Γουέστ Χαμ πήρε μια τεράστια νίκη στο Λονδίνο με 3-2 επί της Λίβερπουλ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League, και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πλήρωσε τα λάθη του Αλισον Μπέκερ, που έχει ευθύνη για δύο γκολ, και υπέστη την πρώτη της ήττα φετινή σεζόν και την πρώτη μετά από 25 ματς! Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπέκερ και η Λίβερπουλ ισοφάρισε με τον Αρνολντ στο 41'.

Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες ήταν καλύτερη και πήρε την πρωτοπορία με 3-1 με τα γκολ των Φορνάλς (67') και Ζουμά (74'), με τη Λίβερπουλ να μειώνει στο 84ο λεπτό με τον Οριγκί.
    Νωρίτερα, η Αρσεναλ συνέχισε το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών επικρατώντας δύσκολα, στο γήπεδο της, της μαχητικής Γουότφορντ με 1-0. Το γκολ για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Σμιθ-Ρόου, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο 36' ο Ομπαμεγιάνγκ αστόχησε σε πέναλτι.
    Από εκεί και πέρα, στο Λιντς η τοπική ομάδα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο ματς κόντρα στη Λέστερ (1-1). Ο Ραφίνια έβαλε μπροστά την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα στο 26' και οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν με τον Χάρβεϊ Μπαρνς δύο λεπτά αργότερα. Τέλος στο «Γκούντισον Παρκ» Εβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 11ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Premier League έχουν ως εξής:

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα           1-0