Η ισοπαλία στο ντέρμπι Μαλεσίνας-Οπούντιου Μαρτίνου και τη δύσκολη νίκη της Στυλίδας… Έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Α1 Κατηγορίας Φθιώτιδας ανάμεσα στη Μαλεσίνα και τον Οπούντιο Μαρτίνου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό μετά το ισόπαλο 1-1, αποτέλεσμα που ευνόησε τη Στυλίδα η οποία κέρδισε τον Αγρότη Λιανοκλαδίου και πλέον βρίσκεται στο -3 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο, Οπούντιο.
Αυτή ήταν η δεύτερη μόλις ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα του Μαρτίνου η οποία έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη και να φύγει νικήτρια από τη γειτονική Μαλεσίνα, ωστόσο δεν τα κατάφερε και πλέον η μάχη του τίτλου, αποκτά νέο ενδιαφέρον.
Αν και η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου βρέθηκε να προηγείται πολύ νωρίς, μόλις στο 9’, με το γκολ του Κωτσαλά, δεν μπόρεσε τελικά να κρατήσει το υπέρ της σκορ και η Μαλεσίνα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με το γκολ του Σέττου στο 63’ και πλέον οι 9 αγωνιστικές που μένουν μέχρι το τέλος της σεζόν, αναμένεται να κρατήσουν στα ύψη το ενδιαφέρον όλου του φθιωτικού κόσμου.

Στυλίδα – Αγρότης Λιανοκλαδίου 3-2

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής η Στυλίδα πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στον Αγρότη Λιανοκλαδίου με 3-2 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, το “στραβοπάτημα” του Οπούντιου Μαρτίνου, στο λοκρικό ντέρμπι με την Μαλεσίνα. Η ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου, χρειάστηκε ένα γκολ του Νάσιου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρει τη νίκη, κόντρα σε έναν πολύ καλά διαβασμένο Αγρότη. Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ στο 32΄ με τον Παπανάγνο, ενώ η ισοφάριση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο για την Στυλίδα, με έναν εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα, Νάσιο, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια στο 50΄. Ένα αυτογκόλ του Καββαδία πέντε λεπτά αργότερα, έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του Λιανοκλαδίου. όμως στο 82΄ ο Κωτίτσης ισοφάρισε για δεύτερη φορά για λογαριασμό της Στυλίδας, βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Τελικά ο Νάσιος κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή για την ομάδα της ανατολικής Φθιώτιδας και με δικό του γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του που την έφερε πιο κοντά στην πρώτη θέση. Να σημειωθεί ότι Αγρότης έπαιζε με 10 παίκτες από το 65’ λόγω αποβολής του Χριστόπουλου.

Καμένα Βούρλα – Ακαδημία/Ηρακλής 2-2

Με έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, έφυγε από τα Καμένα Βούρλα η Ακαδημία/Ηρακλής μετά το ισόπαλο, 2-2, κόντρα στην τοπική ομάδα. Η ομάδα του Κώστα Αλεξίου πραγματοποιώντας ένα εκρηκτικό 14λεπτο κατάφερε να σημειώσει δύο τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν, πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 1’ με τον Σχουλή ενώ στο 14’ ο Αγγελίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 63’ όμως ο Γκούρλιας μείωσε σε 2-1 για την ομάδα της λουτρόπολης ενώ δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Τομόρι διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Κηφισσός Κάτω Τιθορέας – Αστέρας Σταυρού 4-1

Εύκολο απόγευμα για τον Κηφισσό Κάτω Τιθορέας, ο οποίος συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, νικώντας και τον Αστέρα Σταυρού, με σκορ 4-1. Ο Σιώτης στο 40΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Κηφισσό ενώ ο Ζιάκας στο 52’ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Ο Χριστοδούλου, μέσα σε τρία λεπτά έβαλε δύο γκολ (65΄-68΄), ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το γκολ της τιμής για τον Αστέρα Σταυρού πέτυχε ο Μάλλιος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 70΄. Η ομάδα της Τιθορέας, έχοντας κάνει ένα πολύ καλό πρωτάθλημα, βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 49 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Σταυρού, βρίσκεται στη 16η θέση της βαθμολογίας και πλέον το ματς του ερχόμενου Σαββάτου, κόντρα στην Ακαδημία/Ηρακλής, αποκτά χαρακτήρα ντέρμπι για την ομάδα του Νίκου Τσίγκα.

Ευρυτανικός – Ελατειακός 6-1

Με έξι τέρματα φιλοδώρησε τον Ελατειακό ο Ευρυτανικός, για την 25η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της Φθιώτιδας. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί απέναντι στον Ελατειακό που ήδη καταστρώνει τα πλάνα του για την ομάδα της επόμενης σεζόν που θα τη βρει στα γήπεδα της Α’ Κατηγορίας, όπως όλα δείχνουν. Παρόλα αυτά, η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Γιώτη στο 29΄. Από εκεί και πέρα όμως, ο Στ. Ματίκας ανάλαβε δράση και πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ήταν ο πρωταγωνιστής του Ευρυτανικού. Αρχικά, στο 44΄ έκανε το 1-1. Το 2-1 έγινε από τον Παπαναστασίου στο 48΄, ενώ πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε το 3-1 από τον Μπέσσα στο 51΄. Ο Ματίκας στο 61΄ έκανε το 4-1, ενώ 7 λεπτά αργότερα σημείωσε και το τρίτο του τέρμα στο παιχνίδι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-1. Το τελικό 6-1 διαμορφώθηκε και πάλι από τον Μπέσσα, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με αυτή την νίκη ο Ευρυτανικός ανέβηκε στους 36 βαθμούς, συγκατοικώντας μαζί με το Νέο Κρίκελλο, στην 7η θέση. Από την άλλη ο Ελατειακός, παραμένει προτελευταίος με 9 βαθμούς.

Προοδευτική Λάρυμνας – Ολυμπιακός Λαμίας 2-1

Μεγάλη εντός έδρας νίκη με 2-1 πήρε η Προοδευτική Λάρυμνας απέναντι στον Ολυμπιακό Λαμίας. Στο 7΄ ο Κυρίτσης στάθηκε άτυχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, πετυχαίνοντας αυτογκόλ, δίνοντας έτσι προβάδισμα στη γηπεδούχο ομάδα. Στο 87΄ ο Αργύρης Δάρρας πέτυχε το 22ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 2-0 για την Λάρυμνα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς για τη λοκρική ομάδα. Με τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Δημητρέλης έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό Λαμίας που ήταν και το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη η Προοδευτική Λάρυμνας συγκατοικεί στην 12η θέση μαζί με τον Ολυμπιακό Λαμίας, την Αταλάντη και τη Δάφνη Λιβανατών με 28 βαθμούς.

Σπερχειάδα 2005 – Δάφνη Λιβανατών 0-1

Ένα γκολ του Άλντο στο 53΄ ήταν αρκετό για την Δάφνη Λιβανατών για να πάρει τη νίκη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Σπερχειάδα 2005. Σε έναν αγώνα που ήταν αρκετά αμφίρροπος, η ομάδα της Δάφνης στάθηκε καλύτερα και κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Νέο Κρίκελλο – Άρης Αγίου Κωνσταντίνου 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Νέο Κρίκελλο και ο Άρης Αγίου Κωνσταντίνου μετά το 1-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν από ένα πέναλτι για να μπορέσουν να σκοράρουν. Το Νέο Κρίκελλο, ευτύχισε να ανοίξει το σκορ, όταν στο 19΄ ο Χαϊδής ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, δίνοντας προβάδισμα στη γηπεδούχο ομάδα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το 65΄. Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά του Άρη να κερδίσει πέναλτι. Ο Μπουσάι, ήταν ψύχραιμος και εκτέλεσε ιδανικά από την άσπρη βούλα, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Αταλάντη – Ένωση 2010 2-2

Ένα γκολ του Λιάσκου στο 74΄ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Αταλάντη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ένωση 2010 με σκορ 2-2. Η Ένωση προηγήθηκε αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, όταν στο 10΄ ο Κουτσούμπας ευστόχησε στο πέναλτι που είχε κερδίσει η ομάδα του ενώ πέντε λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Το 2-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στην επανάληψη η λοκρική ομάδα ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε αρχικά να μειώσει το σκορ με τον Ηλιόπουλο στο 50΄. Στο 74΄ ο Λιάσκος έφερε το ματς στα ίσια, πετυχαίνοντας το 2-2 για την Αταλάντη το οποίου ήταν και το τελικό σκορ.