Η Κένιν αντίπαλος της Σβιάτεκ στον τελικό του Roland Garros

Η Σοφία Κένιν θα είναι η αντίπαλος της Ίγκα Σβιάτεκ στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, καθώς η φετινή κάτοχος του Australian Open έκαμψε την αντίσταση της Πέτρα Κβίτοβα στο χρονικά δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά του Παρισιού και θα έχει την ευκαιρία για δεύτερο τίτλο σε Major τουρνουά μέσα στην ίδια περίοδο.

Η Αμερικανίδα, Νο 4 του ταμπλό, κατάφερε να υπερισχύσει με 2-0 σετ (6-4, 7-5) ύστερα από ένα «κλειστό» παιχνίδι, σημειώνοντας ταυτόχρονα τη 16η νίκη σε 17 αγώνες στα τρία Γκραν Σλαμ της χρονιάς.

Κατά συνέπεια, η Κένιν φαντάζει ως το φαβορί για τον τίτλο στο Παρίσι, απέναντι στην «πρωτάρα» σε τελικό της σειράς Γκραν Σλαμ Πολωνή αντίπαλό της.

Η 22χρονη Κένιν ξεκίνησε με συνεχή breaks και προηγήθηκε με 4-1, η Τσέχα πήρε ένα με τη σειρά της αλλά αυτό ήταν το μόνο που κατάφερε να κάνει στο πρώτο σετ, αφού η αντίπαλός της κράτησε το σερβίς της κι έφτασε στο 1-0 ύστερα από 39 λεπτά αγώνα.

Στη συνέχεια η Κένιν πήρε πάλι το προβάδισμα με break στο 5ο game (3-2), όμως στο 5-4 και με το σερβίς δικό της δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς και η Κβίτοβα ισοφάρισε, αλλά με το προβληματικό απόψε σερβίς της έδωσε τη δυνατότητα στην αντίπαλό της να κατακτήσει το επόμενο σετ και να φτάσει στη νίκη.