Η Μίλαν «σταμάτησε» τη Γιουβέντους με εντυπωσιακή ανατροπή

Σε μία από τις συναρπαστικότερες αναμετρήσεις του εφετινού καμπιονάτο, η Μίλαν νίκησε τη Γιουβέντους με 4-2, ανατρέποντας στην τελευταία μισή ώρα του αγώνα, το προβάδισμα της «γηραιάς κυρίας». Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ραμπιό (47`) και Ρονάλντο (53`). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η πρωτοπόρος της βαθμολογίας θα περνούσε ένα... εύκολο βράδυ, ακολούθησε μία επική ανατροπή. Στο 62ο λεπτό ο Ιμπραϊμοβιτς ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κεσιέ έφερε το ματς στα ίσα. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ οι παίκτες της Γιουβέντους, ο Λεάο (67`) ολοκλήρωσε την ανατροπή, ενώ στο 80ο λεπτό ο Ρέμπιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λέτσε-Λάτσιο          2-1

(30΄ Μπαμπακάρ, 47΄ Λουτσόνι - 5΄ Καϊσέδο)

Μίλαν-Γιουβέντους     4-2

(62` πεν. Ιμπραϊμοβιτς, 66` Κεσιέ, 67` Λεάο, 80` Ρέμπιτς - 47` Ραμπιό, 53` Ρονάλντο)