Η Μπάγερν ταπείνωσε την Τότεναμ

«Φεστιβάλ γκολ» στο «Tottenham Hotspur Stadium», όπου η Μπάγερν διέλυσε με 7-2 τη γηπεδούχο Τότεναμ, στο ντέρμπι του 2ου ομίλου του Champions League. Μια νίκη που ήρθε μάλιστα με ανατροπή για τους Βαυαρούς, οι οποίοι αντέδρασαν άμεσα στο γκολ του Σον στο 12΄ και «απάντησαν» με τους Κίμιχ (15΄) και Λεβαντόφσκι (45΄), «γυρίζοντας» το παιχνίδι πριν λήξει το ημίχρονο. Δύο γκολ του Γκνάμπρι στο τρίλεπτο 53΄-55΄ έκαναν εφιαλτική την κατάσταση για τους Άγγλους, με τον Κέιν να ευστοχεί από τα 11 βήματα στο 61΄ και να μειώνει, αλλά στη συνέχεια να έρχεται «καταιγίδα», καθώς ο Γκνάμπρι έκανε «πόκερ» σκοράροντας άλλες δύο φορές (83΄, 88΄) και ο Λεβαντόφσκι μία (87΄).

Βραδιά των φιλοξενούμενων ήταν η αποψινή για τη 2η αγωνιστική στους ομίλους 1-4 του Champions League, αφού από τους συνολικά οκτώ αγώνες οι έδρες «κράτησαν» μόνο στους τρεις και συγκεκριμένα σε Τορίνο, Βελιγράδι και Μάντσεστερ, όπου Γιουβέντους και Σίτι είχαν πάντως να αντιμετωπίσουν υποδεέστερους αντίπαλους.

Το σκορ της βραδιάς σημειώθηκε στο Λονδίνο, όπου η Μπάγερν «διέλυσε» την Τότεναμ με 7-2 με «πόκερ» του νεαρού Γκνάμπρι και έγινε «αφεντικό» στο 2ο γκρουπ. Η Παρί πέρασε από την Πόλη με 1-0 απέναντι στη Γαλατασαράι, με γκολ του Ικάρντι και μετρά πια «2 στα 2», έχοντας στο -5 τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ αλλά ο Στέρλινγκ της χάρισε το τρίποντο. Η Γιουβέντους επιβλήθηκε στο «ρελαντί» της Λεβαρκούζεν με 3-0, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από τη Μόσχα με 2-0 απέναντι στη Λοκομοτίβ, σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο.

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...