Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 3-2 την Ρεάλ Μαδρίτης στο «φιλικό clasico»

Η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 3-2 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο πρώτο «clasico» που διεξήχθη εκτός ισπανικών συνόρων μετά από 35 χρόνια. Ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού, δημιουργεί ήδη το «στίγμα» του στους Καταλανούς, που κατέκτησαν αήττητοι τον άτυπο τίτλο του International Champions Cup, διοργάνωση στην οποία συμμετέχουν κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Μαϊάμι, παρουσία δεκάδων χιλιάδων θεατών, που είχαν την ευκαιρία ν΄απολαύσουν πλούσιο θέαμα και πέντε γκολ. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και ο Ράκιτιτς διπλασίασε τα τέρματα των «μπλαουγκράνα» στο 7`. Στο 14` ο Κόβατσιτς μείωσε για τους Μαδριλένους, που έφτασαν στην ισοφάριση στο 36ο λεπτό με τον Ασένσιο. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 2-2 στ΄ αποδυτήρια, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 50ο λεπτό ο Πικέ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αγωνίσθηκε, καθώς έχει άδεια από τον Ζινεντίν Ζιντάν και θα επιστρέψει στις υποχρεώσεις της ομάδας στις 5 Αυγούστου, αντίθετα με τον Νεϊμάρ που βρέθηκε στην αρχική 11αδα των Καταλανών, παρά το γεγονός ότι σε καθημερινή βάση αυξάνεται η φημολογία που τον θέλει να παίρνει μεταγραφή-ρεκόρ για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τις εξής συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Βιδάλ, Πικέ, Ουμτιτί, Αλμπα, Μπουσκετς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κόβατσιτς, Μπέιλ, Ασένσιο, Μπενζεμά.

Ερνέστο Βαλβέρδε: «Στόχος μας οι τίτλοι»

Απόλυτα συνειδητοποιημένος εμφανίσθηκε ο Ερνέστο Βαλβέρδε, λίγο μετά την νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-2 στο «φιλικό clasico», που διεξήχθη τα ξημερώματα στο Μαϊάμι.

«Ήταν ένας αγώνας ειδικών συνθηκών, λόγω της ζέστης. Ωστόσο, κάναμε ένα καλό ξεκίνημα και δημιουργήσαμε πολλές αξιόλογες ευκαιρίες» δήλωσε χαρακτηριστικά ο νέος τεχνικός της Μπαρτσελόνα και πρόσθεσε: «Η γενική εικόνα είναι θετική, δεδομένου βεβαίως πως νικήσαμε τον αγώνα. Πάντα περιμένω τα καλύτερα από τους παίκτες μου, όμως ο Μέσι ήταν εντυπωσιακός. Ο στόχος μας είναι να κατακτήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους τίτλους. Και γιατί όχι (;), όλους».

Όσον αφορά στην μεταγραφολογία σχετικά με τον Νεϊμάρ, ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού, σχολίασε: «Προτιμώ να μιλώ με δεδομένα και όχι με πιθανότητες. Είμαστε σε αναμονή, αλλά για εμένα είναι παίκτης της Μπάρτσα. Υπολογίζω σ' αυτόν και δεν θέλω να ασχολούμαι με φήμες».