Η Πεγκούλα απέκλεισε την Σάκκαρη από τον προημιτελικό του Australian Open

Στην «φάση των 16» σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Australian Open, που διεξάγεται στην Μελβούρνη. Μετά από μία ώρα και 37 λεπτά, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε 7-6(0), 6-3 από την Αμερικανίδα, Τζέσικα Πεγκούλα (Νο 21 στον κόσμο) και αποχαιρέτησε πρόωρα το πρώτο Grand Slam της χρονιάς.

Η νεαρή Αμερικανίδα, έδειξε από νωρίς τις... διαθέσεις της, καθώς έκανε break με το καλημέρα και προηγήθηκε 2-0 και 3-2. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο, η Σάκκαρη «έσπασε» το σερβίς της Πεγκούλα και ισοφάρισε, αλλά η Αμερικανίδα «απάντησε» άμεσα με τον ίδιο τρόπο και πήρε εκ νέου το προβάδισμα για να προηγηθεί με 5-4. Ομως Σάκκαρη, δεν παράτησε το σετ και με νέο break ισοφάρισε σε 5-5 για να φθάσουμε στο tie brak, όπου η Πεγκούλα ήταν εντυπωσιακή και το κατέκτησε χωρίς να χάσει πόντο!

Στο δεύτερο σετ, οι δύο αθλήτριες κρατούσαν το σερβίς τους, μέχρι το τέταρτο γκέιμ, όπου η Πεγκούλα έκανε το καθοριστικό -όπως αποδείχθηκε- break, φθάνοντας στην σπουδαία νίκη-πρόκριση με 6-3.