Η Ξάνθη πέρασε με νίκη από το Αγρίνιο, 3-1, τον Παναιτωλικό

«Καταιγιστική» η Ξάνθη επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο στη 10η αγωνιστική της Super League και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρία ματς.

Το ματς δεν επιδέχεται ιδιαίτερης κριτικής, καθώς πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, η Ξάνθη είχε προηγηθεί  ήδη 2-0 με δύο γκολ του Μπρίτο. Το πρώτο στο 3' με πλασέ, μετά από γύρισμα του Λουσέρο και το δεύτερο στο 8' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Όποια προσπάθεια ανασυγκρότησης επιχείρησε να κάνει στη συνέχεια ο Παναιτωλικός, δεν είχε αποτέλεσμα και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 36' δέχθηκε και τρίτο γκολ, με αριστερό σουτ του Γέντρισεκ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Αγρινίου, που για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να νικήσει μέσα στην έδρα της (δύο ήττες και μία ισοπαλία).

Στο 49' ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μίχαϊ, αλλά πέραν αυτού... ουδέν για το μεγαλύτερο διάστημα που ακολούθησε. Τα λεπτά κύλησαν με εντελώς μειωμένους τους ρυθμούς έως το 88', όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με πλασέ του Μάζουρεκ από κοντά. Το 1-3 ήταν το τελικό σκορ, που αφήνει τον Παναιτωλικό για τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μίχαϊ, Μύγας, Μαρινάκης, Μπράβο (46' Μπεχαράνο), Λόπες (46' Πάουλο), Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μόρας (60' Χαντάκιας), Μοράρ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Σβάρνας, Τριάδης, Μεχία (69' Μελιόπουλος), Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (86' Κίκε), Γέντρισεκ (78' Ρότσε).