Ημιτελικοί Α1 Μπάσκετ: Έκανε το πρώτο βήμα ο Παναθηναϊκός, 80-70 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-70 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο πρώτο αγώνα των δυο ομάδων για τους ημιτελικούς της Α1 ανδρών και έκανε έτσι το 1-0 στην σειρά. Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ από την Ένωση ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 18. Ο επόμενος αγώνας του ζευγαριού θα διεξαχθεί την Κυριακή (14/5, 17:00) στο ΟΑΚΑ  με γηπεδούχους τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και μετά το πρώτο πεντάλεπτο έκανε επιμέρους σκορ 12-2 παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (21-9 στο 8΄). Η ΑΕΚ με έξι συνεχόμενους πόντους του Μαυροειδή στο τέλος του δεκαλέπτου έριξε την διαφορά στους 8 (23-15 στο 10').

Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση άρχιζε να «βομβαρδίζει» από τα 6.75, με τον Nιούλεϊ να κάνει την αρχή και στην συνεχεία τον Ντίξον να πετυχαίνει 3 σερί πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-27 (14΄). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τα τραγικά ποσοστά του στα σουτ τριών πόντων (0/7 τρ.), την ώρα που ο αντίπαλος του είχε 7/16 (43%), δεν του το επέτρεψαν.

Ο Σάκοτα μπήκε και αυτός στο « χορό» των τριπόντων πετυχαίνοντας δύο σερί στο τέλος του δεκαλέπτου, στέλνοντας  έτσι τους «κιτρινόμαυρους» στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων (35-39).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός αν και  συνέχισε να τα σπάει από την περιφέρεια, φτάνοντας τα 0/11 τρίποντα,  ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην άμυνα δεχόμενος μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι» με  ηγέτη τον Καλάθη στην επίθεση και με σημαντική βοήθεια από τους Φελντέιν και Χαραλαμπόπουλο  κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο σκορ  τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο +10 (60-50).

Η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο πεντάλεπτο μειώνοντας με τρίποντα  του Σάκοτα στους 6 (72-66 στο 36') αλλά ο Καλάθης , μακράν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ήταν και πάλι εκεί  για να κρατήσει όρθια την ομάδα του.  Το τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ ήταν 80-70 υπέρ των «πρασίνων».

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Μάνος, Τσώνος

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Φελντέιν 8, Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 11, Καλάθης 23 (1), Σίνγκλετον 14, Ρίβερς 2, Τζέιμς 12, Φώτσης, Παππάς 2, Γκιστ 2.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 5 (1), Βασιλειάδης 2, Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 18, Μαυροκεφαλίδης 5 (1), ΜακΓκράθ 2, Ελονού 2, Μιλόσεβιτς 2, Ντίξον 15 (3), Νιούλεϊ 3 (1), Σάκοτα 14 (4).

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...