Ιράν - Νιγηρία, η πρώτη ισοπαλία στο Μουντιάλ

Στο χειρότερο -ποιοτικά- ματς του 20ου Παγκοσμίου Κυπέλλου, το Ιράν και η Νιγηρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0. Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο του 6ου ομίλου, στην "Αρένα ντε Μπαϊσάντα" της Κουριτίμπα. Δύο σημαντικές φάσεις, μία για κάθε ομάδα, στο πρώτο 45λεπτο με τον Ονάζι να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ στο 9ο λεπτό με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.  Οι Ιρανοί απάντησαν στοο 34΄ όταν ο Γκοτσανεζάντ ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει γκολ με κεφαλιά από κόρνερ του Ντεσαγκά, αλλάο Ενγεάμα "απογειώθηκε" πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση.

Παρότι το θέαμα ήταν ήδη απογοητευτικό, στο β΄ ημίχρονο εξελίχθηκε σε... οικτρό. Διαδοχικά λάθη, συνεχή "γεμίσματα" ειδικά από τη Νιγηρία που παρατάχθηκε στο ματς ως το λογικό φαβορί. Τελικά, η ομάδα του Ιράν κατάφερε να πάρει έναν βαθμό που σίγουρα αποτελεί θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Κάρλος Βέρα (Ισημερινός)

Κίτρινες: Τεϊμουριάν

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): 12. Αλιρεζά Χαγκίγκι, 15. Πεϊμάν Μονταζερί, 4. Τζαλάλ Χοσεϊνί, 5. Αμίρ Σαντεγκί, 23. Μεχρντάντ Ποολαντί, 3. Εχσάν Χατζσαφί, 6. Τζαβάντ Νεκουνάμ, 14. Αντρανίκ Τεϊμουριάν, 21. Ασκάν Ντεζαγκά (73΄ 9. Γιαχάν Αλιρεζά), 16. Ρεζά Γκοτσανεζάντ, 2. Χοσρό Χεϊνταρί (89΄ 7. Μασούντ Σοτζαεϊ)