Ίσχυσε ο «νόμος» του ΟΑΚΑ - Ο Παναθηναϊκός το ντέρμπι, ο Ολυμπιακός βγήκε σε… επίσχεση

Φαίνεται ότι οι επισχέσεις εργασίας δεν είναι της μόδας μόνο στον τομέα των επιχειρήσεων, αλλά και στον αθλητισμό (σ.σ. άλλωστε Ανώνυμες Εταιρείες είναι και οι ΚΑΕ).

Κάπως έτσι, οι παίκτες του Ολυμπιακού (αν και πληρωμένοι από τον εργοδότη τους!) αποφάσισαν να μην… κατέβουν στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός πήρε με σχετική άνεση τη νίκη (72-59) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ρίβερς με 26 πόντους, ενώ από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 14. Ελαφρυντικό για τους Πειραιώτες ο τραυματισμός του Σπανούλη που αποχώρησε από το πρώτο μέρος του αγώνα με πρόβλημα στον προσαγωγό.

Τα τρίποντα δεν κάλυψαν τη διαφορά...

Με την «πράσινη» ευστοχία από τα 6.75 σε... υπερχύλιση ο Παναθηναϊκός στέφθηκε για δεύτερη διαδοχική φορά θριαμβευτής σε ντέρμπι «αιωνίων», υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην «παρθενική» του εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα (ωστόσο, ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε το +25 του ΣΕΦ).

Με 12/31 «πράσινα» τρίποντα και εξαντλητική άμυνα (10 κλεψίματα) ο... λαβωμένος Ολυμπιακός δεν είχε... τύχη μέσα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός με εκτελεστές τους Ρίβερς (26π.), Σίνγκλετον (20π.) και Τζέιμς (12π.) δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας χωρίς... άγχος στη νίκη.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Λοτζέσκι, Γιανγκ, ενώ έχασε από το δεύτερο δεκάλεπτο και τον Σπανούλη (φόβοι για θλάση στο πόδι), έδωσε ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75 (4/18), ενώ υπέπεσε σε 14 λάθη. Ωστόσο, το πείσμα των Πρίντεζη (14π.), Παπανικολάου (13π. με 3 φάουλ από το ημίχρονο) και Μιλουτίνοφ τον κράτησε ανταγωνιστικό μέχρι το 30΄ (48-45), ενώ τον βοήθησε να μην χάσει τη διαφορά του +25 από τη νίκη του στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ.

Όπως στο Βελιγράδι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, έτσι και απόψε, ο Τσάβι Πασκουάλ εμπιστεύθηκε στην αρχική πεντάδα τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Ωστόσο, ο νεαρός φόργουορντ δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στον περιορισμό του Παπανικολάου, ο οποίος και έδωσε με το καλημέρα προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Με μόλις 1 λάθος στην πρώτη περίοδο, κυριαρχία στο σετ παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος την εμμονή του Παναθηναϊκού από τα 6.75 (0/6), όπως και τις τρεις μόλις ασίστ, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το ρυθμό τους και σταδιακά άρχισαν να οικοδομούν διαφορά (6-15 στο 7΄ και 9-20 στο 9΄), για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο +8 (12-20).

Νοκ άουτ ο Σπανούλης

Ωστόσο, με τον Βασίλη Σπανούλη να τίθεται νοκ άουτ με ενοχλήσεις στο πόδι (αποχώρησε για τα αποδυτήρια), τον Παναθηναϊκό να πιέζει από την πρώτη πάσα και την ίδια στιγμή να δίνει ρεσιτάλ από τα 6.75 η εικόνα το παιχνιδιού άλλαξε. Οι «πράσινοι» κράτησαν τους «ερυθρόλευκους» χωρίς καλάθι μέχρι το 16΄ και με σερί 14-0 πήραν προβάδισμα με 26-20.

Ο Παπαπέτρου σημείωσε στην επόμενη επίθεση το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, αλλά ο Παναθηναϊκός αύξησε το επιμέρους σκορ του σε 19-2 για το 31-22 του 19΄. Μία ολιγωρία στην «πράσινη» άμυνα, πάντως, στο τελευταίο λεπτό βοήθησε τον Ολυμπιακό να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (31-28 στο 20΄), ενώ στα «ερυθρόλευκα» προβλήματα προστέθηκαν και τα 3 φάουλ του Παπανικολάου. Στον αντίποδα, ο Κέι Σι Ρίβερς έδειχνε ασταμάτητος, έχοντας συμπληρώσει 16 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Με την παρουσία των Πρίντεζη-Παπανικολάου στην πεντάδα η άμυνα του Ολυμπιακού «έδεσε», ο Κέι Σι Ρίβερς «αναχαιτίστηκε» και με τον «Πριντ» να παίρνει τις επιθέσεις... πάνω του οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν γρήγορα με επιμέρους σκορ 2-7 και στο 25΄ ανέκτησαν το προβάδισμα με 33-35. Παρά τις προσπάθειες του Σίνγκλετον, ο Ολυμπιακός βρήκε τα μακρινά σουτ από Παπανικολάου και Γκριν και στο 29΄ ισοφάρισε και πάλι (45-45), για να ακολουθήσει ακόμη μία «τρίποντη-βόμβα» του Σίνγκλετον, με τον Αμερικανό να αυξάνει σε 8-0 το προσωπικό σερί του και να γράφει το 48-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Σίνγκλετον... on fire και στην τέταρτη περίοδο (νέο 5-0 προσωπικό σερί) ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με το... καλημέρα με +8 (53-45) στο 32΄. Τι ακολούθησε; Τζέιμς και Ρίβερς... επιασαν και πάλι δουλειά από τα 6.75, εκτόξευσαν τη διαφορά στους +16 πόντους (63-47 στο 26΄), και τοποθέτησαν τον Ολυμπιακό, που έδειχνε να έχει μείνει από δυνάμεις, σε μειονεκτική θέση.

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παλεύει μόνο για την υπεράσπιση του +25 από τον πρώτο γύρο. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην πέτυχε και τον στόχο της κάλυψης της διαφοράς, αλλά με το τελικό 72-59 προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους «πράσινους» φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Σχινάς, Ψαριανός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20(2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2.

Σε αναμετρήσεις για την 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Λαύριο-ΑΕΚ 84-87

Απόλλων Πατρών-Τρίκαλα 68-73

Άρης-Ρέθυμνο 98-50

Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ 73-68