Ισοπεδωτική η Γερμανία, 4-0 την Πορτογαλία του Ρονάλντο

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησε η Γερμανία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς καθάρισε με 4-0 την Πορτογαλία κι έβαλε από νωρίς υποψηφιότητα για τον τίτλο. Παράπονα για την Πορτογαλία, για το πέναλτι στο πρώτο γκολ, για την κόκκινη του Πέπε αλλά και για ένα πέναλτι που δεν έδωσε ο Μάζιτς στον Έντερ... Χατ τρικ ο Μίλερ!

Η Πορτογαλία απείλησε στο 4ο λεπτό, καθώς έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Αλμέιδα δεν έκανε καλό σουτ και ο Νόιερ μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 7' μετά από λάθος στο κέντρο, ο Βελόσο κέρδισε κι έδωσε για τον Κριστιάνο που μπήκε από αριστερά στην περιοχή κι έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Νόιερ σωστά στη γωνία του έδιωξε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πατρίσιο έδιωξε λανθασμένα, ο Κεντίρα πλάσαρε από μακριά σε κενή εστία και αστόχησε για λίγο και στο 11' η Γερμανία άνοιξε το σκορ. Ο Γκέτσε κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι σε τράβηγμα από τον Περέιρα και ο Μίλερ από τα 11 μέτρα έκανε το 1-0. Η Πορτογαλία δυσκολευόταν να δημιουργήσει και να βγει μπροστά, αλλά στο 25ο λεπτό ο Νάνι έκανε πανέμορφο σουτ από δεξιά με το εξωτερικό φάλτσο, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ, ενώ στο 30' ο Οζίλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Πορτογάλων, έκανε το γύρισμα στο πέναλτι και ο Γκέτσε πλάσαρε αλλά ο Περέιρα έπεσε με αυτοθυσία κι έδιωξε σε κόρνερ.

Και από το κόρνερ, ο Χούμελς με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τα «πάντσερ». Στο 35ο λεπτό ο Μουτίνιο έβγαλε κάθετα στον Κοεντράο, όλοι νόμισαν πως ήταν οφσάιντ, αλλά ο άσος της Ρεάλ έκανε το σουτ και παρά λίγο ο Χούμελς να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στη συνέχεια της φάσεις ο Έντερ έπιασε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Και στο 37' η Πορτογαλία έμεινε με 10 παίκτες, καθώς σε μονομαχία με τον Μίλερ ο Πέπε τον χτύπησε στο πρόσωπο, στη συνέχεια είχαν μια αψιμαχία και ο Μάζιτς απέβαλλε τον Πορτογάλο με τραβηγμένη κόκκινη κάρτα. Πάντως η Γερμανία ήταν απόλυτη κυρίαρχος και στο 45ο λεπτό ο Κρόος έκανε ένα γέμισμα στην περιοχή, ο Άλβες δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μίλερ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0.

Η Γερμάνια δε πάτησε φρένο και στο 51ο λεπτό ο Οζίλ νικήθηκε από τον Ρουί Πατρίσιο, σε τετ α τετ και στη συνέχεια με κεφαλιά ο Μίλερ έστειλε τη μπάλα άουτ. Από τη μεριά της η Πορτγαλία δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα και στο 69' ο Σίρλε έφυγε από δεξιά στην κόντρα, έκανε το γύρισμα στον Γκέτσε που αντί να τελειώσει με τη μία τη φάση έκανε προσποίηση και ο Περέιρα έπεσε και τον πρόλαβε, ενώ στο 75' ο Νάνι έκανε όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, ο Νόιερ έδιωξε και στη συνέχεια ο Έντερ φάνηκε να ανατρέπεται από τον Χέβεντες αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι. Τελικά στο 78' ο Σίρλε έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Πατρισιο έδιωξε λανθασμένα και ο Μίλερ εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0. Στο 90ο λεπτό ο Κριστιάνο εκτέλεσε τρομερό φάουλ, αλλά ο Νόιερ έδιωξε εξίσου εντυπωσιακά.

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς (73' Μουστάφι), Λαμ, Μπόατενγκ, Κρόος, Κεντίρα, Οζίλ (62' Σίρλε), Μερτεζάκερ, Γκέτσε, Μίλερ (81' Ποντόλσκι)

Πορτογαλία (Πάουλο Μπέντο): Ρουί Πατρίσιο, Άλβες, Πέπε, Κοεντράο (65' Α.Αλμέιδα), Βελόσο (46' Κόστα), Μουτίνιο, Μεϊρέλες, Νάνι, Περέιρα, Ρονάλντο, Αλμέιδα (28' Έντερ).

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Κλαίω Φοβάμαι, μήπως κανείς δεν το κάνει για μένα.Να εξοφλήσω ενοχές, που ακόμη χρωστάω.Θυσία σε θεό αδικίας, με δύναμη ψυχής κουρασμένης,...