Ισπανία: Ο Γκριζμάν λύτρωσε την Ατλέτικο - Νίκες για Βιγιαρεάλ και Μάλαγα

Όταν τα πράγματα... ζορίζουν, για την Ατλέτικο Μαδρίτης ο Αντουάν Γκριζμάν είναι πάντα εκεί να «καθαρίσει».

Ο Γάλλος άσος έδωσε τη νίκη στους «ροχιμπλάνκος» στο «Κορνεγιά Ελ-Πρατ», σκοράροντας το μοναδικό γκολ της συνάντησης απέναντι στους σκληροτράχηλους γηπεδούχους του Κίκε Φλόρες. Μια νίκη την οποία η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήθελε πάση θυσία, καθώς ισοβαθμούσε στην τρίτη θέση με τη Σεβίλλη, μετά το τρίποντο των Ανδαλουσιανών απέναντι στη Γρανάδα.

Εντονες συγκινήσεις επιφύλασσαν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ Βιγιαρεάλ και Λεγανές στο «Μαδριγάλ», για την 33η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε προηγηθεί με τον Μπακαμπού και φαινόταν να κρατάει τη νίκη, όμως στο 90΄ η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς) ισοφάρισε με τον Γκερέρο και πίστεψε πως θα «αποδράσει» με έναν πολύτιμο βαθμό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Μπακαμπού χάρισε τη νίκη στη Βιγιαρεάλ και τη διατήρησε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, καθώς ο σκόρερ φάνηκε να χρησιμοποιεί το χέρι του.

Η Μάλαγα νίκησε, στην έδρα της, με 2-0 τη Βαλένθια. Τα γκολ της ομάδας του Μίτσελ σημείωσαν οι Χοσέ Ρέτσιο (36') και Σάντρο Ραμίρεζ (40').

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι των... μελλοθάνατων του ισπανικού πρωταθλήματος, μεταξύ της Οσασούνα και της Σπόρτινγκ Χιχόν. Η ουραγός ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε 2-0, αλλά δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο, ισοφαρίστηκε και ουσιαστικά απώλεσε και τις τελευταίες της ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Ο βαθμός όμως δεν είναι αρκετός ούτε για τη Σπόρτινγκ, που βρίσκεται στο -4 από τη Λεγανές, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Primera Division.