Ισπανία: Τέταρτη σερί νίκη η Ατλέτικο

Το γκολ του Κόκε στο πρώτο μέρος και του Φιλίπε Λουίς στο δεύτερο χάρισαν στην Ατλέτικο Μαδρίτης την 4η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, με 2-0 επί της Μάλαγα στο «Ροσαλέδα». Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε ένα ακόμη βήμα για την απευθείας έξοδο στο Champions League της νέας περιόδου, σε αντίθεση με τους Ανδαλουσιάνους που δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμη την παραμονή τους.

Ένα ακόμη βήμα για την παραμονή της στην La Liga έκανε η Λεγανές, με το 1-1 που απέσπασε στο «Σαν Σεμπαστιάν» απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Σε όλο το 90λεπτο έπαιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δημήτρης Σιόβας, που ήταν πάρα πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της ουραγού και «καταδικασμένης», Οσασούνα. Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να φτάσει στην 14η νίκη της στην La Liga, δύο εβδομάδες μετά την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές».

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Εϊμπάρ στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε 3-2 εκτός έδρας της Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» προηγήθηκε με το γκολ του Σοριάνο, αλλά οι Βάσκοι «απάντησαν» με τρία τέρματα, ενώ το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ ήταν να μειώσει με τον Σοριάνο.