Ιστορική νίκη της Πόρτο, διέλυσε με 5-0 την Μπενφίκα!

Για πολλά χρόνια θα μνημονεύεται η χθεσινή βραδιά για τους φίλους της Πόρτο, καθώς η ομάδα τους πέτυχε μια ιστορική νίκη διαλύοντας με 5-0 την Μπενφίκα! Οι «δράκοι» ήταν καταιγιστικοί, διέσυραν την αντίπαλο τους και έδωσαν μεγάλο πλεονέκτημα τίτλου στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων από το ημίχρονο χάρη στον Γκαλένο (20', 44'), με τον Βέντελ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 55ο λεπτό.
Ακολούθησε η αποβολή του Οταμέντι στο 61' και η ολική κατάρρευση της ομάδας της Λισαβόνας, που επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν δύο ακόμη γκολ με τους Ακίνο (75') και Ναμάσο (90'). Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής της Primeira Liga και η βαθμολογία:

Ντεσπορτίβο Τσάβες-Αρούκα   1-5

Μορεϊρένσε-Ρίο Άβε          0-0

Εστορίλ-Γκιμαράες           1-3

Μπράγκα-Εστρέλα Αμαδόρα     3-0

Κάσα Πία-Ζιλ Βισέντε        0-0

Πορτιμονένσε-Βιζέλα         0-0

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Φαρένσε 3-2

Πόρτο-Μπενφίκα              5-0