Ιταλία: Έχασε έδαφος και... Κώστα Μανωλά η Ρόμα

Έχασε έδαφος και... Κώστα Μανωλά η Ρόμα στο τελευταίο ματς για το 2017. Οι Ρωμαίοι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τη Serie A, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εντός έδρας με την Σασουόλο, την ίδια στιγμή που ο Έλληνας άσος τραυματίστηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή. Με την ισοπαλία αυτή, η Ρόμα παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 39 βαθμούς, εννέα λιγότερους από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ιστορία έγραψε η Μπενεβέντο. Οι νεοφώτιστοι, με τέρμα του Κόντα στο 64ο λεπτό, σημείωσαν την παρθενική τους νίκη στη Serie A, επικρατώντας 1-0 της Κιέβο Βερόνα. Σπουδαίο διπλό πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Μπολόνια (2-1), ενώ η Σαμπντόρια χρειάστηκε δύο γκολ μετά το 90` για να κάμψει την αντίσταση της ΣΠΑΛ.

Ακόμα, με γκολ του Τσαλχάνογλου στο 74ο λεπτό, η Μίλαν πήρε τον εκτός έδρας βαθμό της ισοπαλίας από την Φιορεντίνα (1-1). Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 71` με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, ωστόσο η ομάδα του Γκατούζο κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα.