Ιταλία: Έπεσε το κάστρο της «Γιούβε», ήρωας ο Στρακόσια - Διπλό για τίτλο η Νάπολι, τραυματίστηκε ο Μανωλάς

Το Alianz Stadium του Τορίνο, η πιο ισχυρή έδρα του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου, έπεσε!

Η Λάτσιο πέρασε με 2-1 από την έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας σε ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Serie A.

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη «Γιούβε» μετά από 40 αγώνες πρωταθλήματος στους οποίους είχε 37 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες!

Από την τελευταία της ήττα έχουν περάσει δύο χρόνια και δύο μήνες, καθώς σημειώθηκε στην πρεμιέρα της σεζόν 2015/16 από την Ουντινέζε (0-1). Ηρωας του παιχνιδιού ήταν ο Θωμάς Στρακόσια (γιος του παλιού γκολκίπερ του Ολυμπιακού, Φώτη), ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Ντιμπάλα στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση αφού συμβουλεύτηκε το βίντεο (VAR). Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ στο 90+2΄ έσπασαν καρδιές όταν ο Ντιμπάλα «σημάδεψε» το δοκάρι.

Πέντε βαθούς μπροστά από τη Γιουβέντους βρίσκεται πλέον η Νάπολι, μετά την νίκη τίτλου (1-0) εναντίον της Ρόμα στο «Ολύμπικο». Το γκολ πέτυχε ο Λορέντσο Ινσίνιε στο 20ο λεπτό, ενώ στο 58΄ αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Μανωλάς.

Η Νάπολι γράφει ιστορία. Προς επιβεβαίωση οι αριθμοί: οκτώ νίκες σε οκτώ  παιχνίδια, δεν είναι μόνο κάτι πέρα από κάθε προσδοκία ή ένα νέο ρεκόρ συλλόγου. Επιπλέον κανείς στην Ευρώπη, ανάμεσα στα μεγάλα πρωταθλήματα, δεν έχει καταφέρει να παρουσιάσει κάτι ανάλογο.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, έχει ήδη κερδίσει δύο φορές στη Ρώμη, όπως και πέρυσι, κάτι πάντως που πετυχαίνει δύο συνεχόμενες σεζόν, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η μεγάλη επιτυχία απέναντι στην ομάδα του Κώστα Μανωλά, έφτασε με το γκολ του Ινσίνιε, το πρώτο στην καριέρα του εναντίον της Ρόμα. Ισως όχι άδικα, στον ιταλικό Νότο, την πόλη του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, έχουν αρχίσει να ονειρεύονται τον τίτλο. Με τα μάτια ανοικτά. Η ... μόνιμη πρωταθλήτρια Ιταλίας, Γιουβέντους, βρίσκεται ήδη πέντε βήματα πίσω της.