Ιταλία: Καθάρισε από το ημίχρονο η Ρόμα την Ουντινέζε - Στην «Μεγάλη Κυρία» το ντέρμπι του Τορίνο

Χωρίς να χρειαστεί να... ιδρώσει, η Ρόμα ξεπέρασε εύκολα 3-1 το εμπόδιο της Ουντινέζε στο «Ολύμπικο», σε αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Serie A. Δύο γκολ πέτυχε ο Στεφάν Ελ Σααράουι και ένα ο Εντιν Τζέκο, ενώ παρών σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν με τους «τζιαλορόσι» ο Κώστας Μανωλάς.

«Εφτάψυχη» η Νάπολι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 78`, όμως κατάφερε να επικρατήσει 3-2 της ΣΠΑΛ στη Φεράρα και να διατηρήσει το απόλυτο ρεκόρ της στη Serie A.

Εξι στα έξι για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, που βρήκε τον ήρωα της τελευταίας στιγμής στο πρόσωπο του Αλγερινού αμυντικού Γκουλάμ Φαουζί, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ σε 100 αγώνες με τη Νάπολι σε όλες τις διοργανώσεις!

Εκτός αποστολής των γηπεδούχων ήταν ο Μάριος Οικονόμου.

Με... άγριες διαθέσεις περιμένει την Τετάρτη τον Ολυμπιακό η Γιουβέντους. Στο τοπικό ντέρμπι του Τορίνο η «Μεγάλη Κυρία» συνέτριψε με 4-0 την ομώνυμη ομάδα, διατήρησε το απόλυτο (με τη Νάπολι) μετά από 6 αγωνιστικές στη Serie A και σε τρεις ημέρες θα επιδιώξει να πετύχει την πρώτη της νίκη και στο Champions League απέναντι στους «ερυθρόλευκους» στο «Γιουβέντους Αρένα».

Η αποβολή του Μπαζέλι στο 24΄ για την Τορίνο έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Η ενδεκάδα των «μπιανκονέρι» (4-2-3-1): Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπενάτια, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Ματουϊντί (72΄ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Κουαντράντο (63΄ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα, Κόστα, Μάντζουκιτς (80΄ Ιγκουαΐν)