Ιταλία: Πήρε το ντέρμπι η Ρόμα, 2-1 τη Λάτσιο

Η Ρόμα νίκησε 2-1 τη Λάτσιο στο "Derby della Capitale" και την έβαλε «από κάτω» στη 13η αγωνιστική της serie A.

Κλασικό ρωμαϊκό ντέρμπι με ακόμα μεγαλύτερο διακύβευμα σε σχέση με τα τελευταία χρόνια, καθώς η Λάτσιο είναι ισχυρή φέτος. Όμως με σκόρερ τους Περότι, Νάινγκολαν οι «τζιαλορόσι» προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσουν οι «λατσιάλι». Κατάφεραν απλώς να μειώσουν με το 15ο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Η Νάπολι είναι αποφασισμένη και το έδειξε επικρατώντας 2-1 της Μίλαν στο Σαν Πάολο.

Ο Ινσίνιε και ο Ζιελίνσκι με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και βύθισαν τους «ροσονέρι» ακόμα πιο βαθιά στη «μιζέρια» τους. Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ρομανιόλι, αλλά ήταν πια αργά.