Ιταλία: Στην κορυφή η Ίντερ

Στην πρώτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Ιντερ. Οι «νερατζούρι» πέρασαν σχετικά εύκολα από τη Σαρδηνία, νικώντας 3-1 την Κάλιαρι, και ξεπέρασαν κατά ένα βαθμό τη Νάπολι, η οποία αγωνίζεται στο «Φρίουλι» με την Αταλάντα.
Πρωταγωνιστής για άλλη μία φορά ήταν ο Μάουρο Ικάρντι, που σημείωσε δύο γκολ (το άλλο ο Μπρόζοβιτς), ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Παβολέτι.

Νωρίτερα, νίκες πανηγύρισαν οι δύο ομάδες της Βερόνα. Η Κιέβο με δύο γκολ του Ινγκλέζε επικράτησε με ανατροπή 2-1 της ΣΠΑΛ, ενώ η Ελλάς πήρε πολύτιμο «τρίποντο» στην έδρα της Σασουόλο (2-0) και «ανάσανε» βαθμολογικά, αν και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπολόνια επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Σαμπντόρια στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της 14ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε o Βέρντι στο 3΄και στο 23΄ ο Εμπαγιέ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Οκβόνκβο στο 73΄.

Ο Βασίλης Τοροσίδης ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα της Μπολόνια αλλά αποβλήθηκε άδικα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αφού ο διαιτητής ξεγελάστηκε από το θέατρο του Ζαπάτα και απέβαλε τον Έλληνα διεθνή με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. την πρώτη την είχε πάρει μόλις 4 λεπτά πριν, στο 42΄).