Ιταλία: Βούβανε το «Ολίμπικο» η Αταλάντα, «πόκερ» του Τσίρο Ιμόμπιλε στην έδρα της ΣΠΑΛ !

Ασταμάτητος ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος οδήγησε τη Λάτσιο σε εντυπωσιακή νίκη 2-5 στην έδρα της ΣΠΑΛ, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ!

Ο Ιταλος στράικερ ολοκλήρωσε το «πόκερ» μέσα σε μισή ώρα παιχνιδιού υπογράφοντας... φαρδιά πλατιά την 20η αγωνιστική της Serie A.

Στην κορυφή θα παραμείνει η Νάπολι αφού κατάφερε με δυσκολία να κάμψει το εμπόδιο της Βερόνα (2-0) ενώ το πρώτο γκολ της καριέρας του στη Μίλαν πέτυχε ο Λεονάρντο Μπονούτσι, που ήταν και το μοναδικό στο ματς εναντίον της Κροτόνε.

Η εκπληκτική Αταλάντα «προσγείωσε ανώμαλα» τη Ρόμα στο «Ολίμπικο», επικρατώντας των γηπεδούχων με 2-1 αν κι έπαιξε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε προβάδισμα στο 14΄ με υπέροχο αριστερό σουτ του Κορνέλιους και διπλασίασε πέντε λεπτά αργότερα, επίσης με αριστερό βολ-πλανέ του Ντε Ρουν, από ασίστ του Γκόμες. Ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Μάρκο Γκουίντα για την απόφασή του. Με παίκτη περισσότερο από το ξεκίνημα της επανάληψης η Ρόμα πίεσε, αλλά το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Τζέκο στο 56΄.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στο κέντρο άμυνας των «τζαλορόσι».