Ήττα για τον ΑΟΛ με 3-0 από τον Παναθηναϊκό

Μία ακόμη ήττα, αυτή τη φορά από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ (12-25, 24-26, 5-25) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (24/10) στο "Χαλκιοπούλειο" στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που η φθιωτική ομάδα χάνει με το ίδιο σκορ, μην μπορώντας έτσι να προσθέσει βαθμό ή βαθμούς, στη συγκομιδή της κάτι που καλείται να αλλάξει στα επόμενα παιχνίδια της, προκειμένου να βαδίσει στο μονοπάτι των επιτυχιών και να αλλάξει την ψυχολογία της ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο και το τρίτο, ειδικά, σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλα τα επίπεδα, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτησή τους με 25-12 και με 25-5 αντίστοιχα.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ, έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους μέχρι το 7-6, αφού από εκείνο το σημείο και μετά, οι "πράσινες" έτρεξαν ένα 0-5 σερί για να κάνουν το 7-11, διατηρώντας στη συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το 20-23!

Όμως ο ΑΟΛ, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, ισοφαρίζοντας σε 23-23 και 24-24.

Ωστόσο οι αθλήτριες του "Τριφυλλιού", σαφώς πιο έμπειρες... στις λεπτομέρειες, κατάφεραν να τελειώσουν το σετ, με 24-26, θέτοντας σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά, τις βάσεις για τη νίκη τους.

Διαβάστε περισσότερα στο φύλλο του "Λ.Τ." της Τρίτης (27/10)