Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Την ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στη Ριζούπολη, στο φιλικό αγώνα που έδωσε την Κυριακή (13/8) και ήταν το τελευταίο φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει της παρθενικής του συμμετοχής στο πρωτάθλημα της Super League που θα αρχίσει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/8).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, σε όλο το διάστημα της προετοιμασίας της, αφού τόσο στο Καρπενήσι κατά το διάστημα του βασικού σταδίου της προετοιμασίας όσο και στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν είχε ηττηθεί, αποτέλεσμα που ήρθε στην πρόβα τζνεράλε ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Φυσικά, το σκορ μικρή σημασία έχει, όπως δεν είχε και στα προηγούμενα παιχνίδια, με θετικό για τη Λαμία σκορ και ο Μπάμπης Τεννές, είδε όλες τις αδυναμίες και τα καλά στοιχεία των "κυανόλευκων", πάνω στα οποία θα δουλέψει με τους παίκτες του αυτή την εβδομάδα με σκοπό να παρουσιαστεί έτοιμη η Λαμία, στα Πηγάδια, κόντρα στην Ξάνθη το ερχόμενο Σάββατο (19.15).

Στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού με την "Ελαφρά Ταξιαρχία" η Λαμία είχε καλή εικόνα, δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα αλλά δεν τα κατάφερε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο 63χρονος τεχνικός, πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές για να δει όλους τους ποδοσφαιριστές του, με αποτέλεσμα να μη συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και να γνωρίσει την ήττα με 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο πρώην άσος της Λαμίας, Σάββας Σιατραβάνης στο 59'.

Στο 7' και το 13' Μπλάζιτς με σουτ και Πίτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ αντίστοιχα, ανησύχησαν τον Ταΐρη χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο, ενώ στο 22' και πάλι ο Μπλάζιτς απείλησε με μακρινό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 26' πρώτη καλή στιγμή και για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελμπάζ  και τη μπάλα να περνά άουτ ενώ τρία λεπτά αργότερα, νέο απευθείας φάουλ του Πίτι, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 38' η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Βασιλαντωνόπουλο να πιάνει το σουτ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Παντελιάδη και τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ταΐρη ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου, ο Βουό έχασε νέα μεγάλη προσπάθεια για να κάνει το 0-1, όταν δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ μετά από απόκρουση του Ταΐρη σε διαγώνιο σουτ του Μπλάζιτς και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 0-0.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων Σμύρνης απείλησε πρώτος με τον Αλμπάνη να κάνει το σουτ από πλάγια θέση μετά από προσωπική ενέργεια  και τη μπάλα να φεύγει άουτ ενώ στο 59' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Αλμπάνης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και εκεί ο Σιατραβάνης, δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Στο 69' πλασέ του Αλμπάνη, πέρασε άουτ για τον Απόλλωνα, ενώ στο 78' δυνατό σουτ του Μπουλούλη για τη Λαμία, μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος. Στο 82' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαλλιάνου στον Βάντερσον και στο επόμενο λεπτό, σουτ του Λινάρδου για τη Λαμία η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ζαρόπουλου και έτσι το 1-0 δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα με τη Λαμία να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στα φιλικά του καλοκαιριού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης, Κοντοές, Κύργιας, Μπαρτολίνι, Μπαρμπιάζ, Μάατσεν, Ελμπάζ, Μαατσί, Μενδρινός, Χουάρεζ, Κούρος.

Έπαιξαν και οι: Καστιγιέχος, Ανιέτε, Αλμπάνης, Κονέ, Σιατραβάνης, Ζαρόπουλος, Παπάζογλου, Βαλλιάνος, Βαφέας, Καλλέργης, Μπιτζιμίν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα, Πίτι, Βουό.

Έπαιξαν και οι: Παπαργυρίου, Καραγιάννης, Φράγκος, Κουτρομάνος, Μπουλούλης, Βάντερσον, Λινάρδος.

Πηγή φωτό: Sport24.gr

Οι ΜικροΓραφές είναι το έβδομο ποιητικό βιβλίο της Μαρίας Σκουρολιάκου. Συγκροτείται από ολιγόστιχα αυτοτελή ποιήματα, στοχασμούς και αναστοχασμούς, αποστάγματα λεκτικής...