Ήττα με... υποσχέσεις για Πανιώνιο από τον ΑΠΟΕΛ

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε 0-1 από τον ΑΠΟΕΛ σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, όμως η εμφάνιση των «κυανέρυθρων» σκόρπισε αισιοδοξία ενόψει των αναμετρήσεων στο β΄ προκριματικό γύρο του Europa League. Ο πρωταθλητής Κύπρου προηγήθηκε νωρίς και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό, με κεφαλιά του Ντε Καμάργκο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης άρχισε να δείχνει τις αρετές της μετά το πρώτο ημίωρο, χάνοντας μια καλή ευκαιρία με τον Γεσίλ κι έχοντας ένα καλό φάουλ από τον Οικονόμου που έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου συνέχισε να είναι καλύτερη, έχασε νέα ευκαιρία με τον Γεσίλ στο 55΄ και είχε (οριζόντιο) δοκάρι στο 89΄ με τον Βουκελάτο.

«Η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή. Είμαι ικανοποιημένος από όσα είδα από τους παίκτες μου. Μέσα σε λίγες μέρες παίξαμε δεύτερο δυνατό φιλικό παιχνίδι και πραγματικά είδαμε πολύ χρήσιμα πράγματα ενόψει της συνέχειας και των αγώνων του Europa League. Ήμασταν καλύτεροι από το ΑΠΟΕΛ. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Πλέον συγκεντρωνόμαστε για το πρώτο επίσημο ευρωπαϊκό παιχνίδι», σχολίασε ο τεχνικός του Πανιωνίου.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (80΄ Χριστοφόρου), Μερκής, Αρτυματάς, Λάγο, Βάντερ (71΄ Εμπεσίλιο), Μοράις (71΄ Φαρίας), Βινίσιους, Ορ, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο (71΄ Ποτέ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κόντικ (66΄ Μπαντής), Τασούλης (66΄ Σαραμαντάς), Μπανανά (66΄ Σταυρόπουλος), Οικονόμου (66΄ Πατσατζόγλου), Κόρμπος (66΄ Μαϊσουράντζε), Λάμπρου (66΄ Βουκελάτος), Γεσίλ (66΄ Ντουρμισάι), Μασούρας (66΄ Γλυνός), Παπαγεωργίου, Ταποκό (66΄ Πινιώτης), Σαββίδης (66΄ Οικονομίδης).