Ήττα του ΑΟΛ με 3-0 από τον Ολυμπιακό - Οι Πειραιώτισσες πήραν την 3η θέση του τουρνουά "Λεωνίδεια 2020"

Την ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ (21-25, 17-25, 21-25) γνώρισε ο ΑΟ Λαμίας, στο Μικρό Τελικό του τουρνουά "Λεωνίδεια" που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (3/10) και έτσι κατετάγη στην 4η θέση του τουρνουά, με τις Πειραιώτισσες να είναι αυτές που πήραν την τρίτη θέση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη αν και προσπάθησε αρκετά, δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο από τα σετ που διεκδίκησε και ειδικά το πρώτο και το τρίτο που ήταν πιο κοντά στο σκορ, αφού στο δεύτερο οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους.

Πάντως ο ΑΟΛ, όπως και στο χθεσινό παιχνίδι κόντρα στη Θέτιδα Βούλας, έδειξε και πάλι ότι κατά διαστήματα αποδίδει εξαιρετικό βόλεϊ και πρέπει να περιορίσει τα όποια λάθη γίνονται και να αποκτήσει σε διάρκεια την καλή του απόδοση που θα του επιτρέψει να διεκδικήσει τα αποτελέσματα που θέλει ενόψει της συμμετοχής του στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών. Φυσικά, όπως και κόντρα στη Θέτιδα, έτσι και κόντρα στον Ολυμπιακό, ο Ηλίας Αγγέλης, δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Καλανταρίδου, Κούση και Τσομπανίδου, που ταλαιπωρούνται από μικροτραυματισμούς με αποτέλεσμα να χάνει και η λαμιώτικη ομάδα, αρκετή από το δυναμική της.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός, μετά τους πρώτους πόντους άρχισε να αποκτά ελαφρύ προβάδισμα (10-11, 12-13) με τον ΑΟΛ να έχει τις απαντήσεις και να μένει κοντά στο σκορ και μάλιστα να περνάει μπροστά με 16-15. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, οι "ερυθρόλευκες", πήραν και πάλι το προβάδισμα με 17-19, 18-19, 20-21, 20-22. Με πόντο της Κομλένοβιτς, έγινε το 21-22 για τον ΑΟΛ, ωστόσο ένα 3-0 σερί από πλευράς φιλοξενούμενων, έφερε το 21-25 για τον Ολυμπιακό και το 0-1 στα σετ για την ομάδα του Πειραιά.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη, ξεκίνησαν πολύ δυνατά, παίρνοντας από την αρχή κεφάλι στο σκορ (0-6, 4-7, 4-9, 4-11, 5-13, 6-13, 8-15), δείχνοντας διατεθειμένες να... τελειώσουν νωρίς την υπόθεση κατάκτησης του σετ, κάτι που κατάφεραν εύκολα με 17-25, έχοντας φτάσει τη διαφορά ακόμη και στους 10 πόντους (11-21, 13-23, 14-24), γεγονός που έδειξε ότι είχε το... πάνω χέρι στο συγκεκριμένο σετ.

Στο τρίτο σετ, έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τον ΑΟΛ να ανεβάζει την απόδοσή του, περιορίζοντας τα όποια λάθη έκανε στο δεύτερο σετ, πράγμα που του επέτρεπε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, παρά το ελαφρύ προβάδισμα που είχε ο Ολυμπιακός (4-5, 4-6, 5-7, 5-8, 6-8, 8-9, 9-10). Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ξέφυγε σε εκείνο το σημείο με τρεις πόντους διαφορά (11-14), οι γηπεδούχες δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να απαντήσουν πράγμα που κατάφεραν μάλιστα μειώνοντας σε 13-14, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην έκβαση του σετ. Ωστόσο, ένα νέο 0-3 σερί από πλευράς Ολυμπιακού, έκανε το σκορ 13-17 για τις φιλοξενούμενες οι οποίες από εκείνο το σημείο και μετά, μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά αυτή (14-18, 15-19, 18-22, 19-23, 20-24) και να φτάσουν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 21-25, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 3-0 σετ, κατακτώντας παράλληλα την τρίτη θέση του τουρνουά.