Κατέρρευσαν στη δεύτερη περίοδο οι Μπακς, double double ο Γιάννης και ήττα από Σέλτικς

Το Μιλγουόκι ήταν εντυπωσιακό για τα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα αλλά συνέχεια κατέρρευσε και η Βοστώνη επικράτησε με 116-105 σε αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα στο «TD Garden».
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους (8/15 σουτ, 6/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.
Οι Μπάκς ξεκίνησαν την αναμέτρηση εντυπωσιακά και προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 34-19. Στη δεύτερη περίοδο απέκτησαν και διαφορά 19 πόντων (40-21) για να κλείσει το ημίχρονο με 58-42 υπέρ των «ελαφιών».
Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με το Μιλγουόκι ανήμπορο να αντιδράσει, η Βοστώνη έτρεξε επιμέρους σκόρ 38-18 και στο τέλος του δωδεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 80-76. Οι Σέλτικς συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με ηγέτη τον Κέμπα Γουόκε, που σημείωσε 32 πόντους, πήραν τελικά τη νίκη. Για τους «Κέλτες» ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 25 πόντους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.
Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 12 πόντους και τον Μπρουκ Λόπεζ 10 πόντους...