«Καθάρισε» στο τέλος η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους έπαιξε με τη... φωτιά για πολύ ώρα κόντρα στη Σασουόλο, ωστόσο δεν «κάηκε» και με τα γκολ των Ράμσεϊ στο 82ο λεπτό και Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε τη νίκη με 3-1 και μείωσε ξανά τη διαφορά της απ' τη Μίλαν στους 7 βαθμούς, έχοντας κι έναν αγώνα λιγότερο.

Μετά από ένα «αναιμικό» πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ομπιάνγκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και άνοιξε το σκορ με τον Ντανίλο στο 51'.

Στο 59' ωστόσο, η εξαιρετική εφέτος Σασουόλο ισοφάρισε σε 1-1, για να «λυτρώσουν» τη «Μεγάλη Κυρία» ο Ουαλός μέσος στο 82' και ο Ρονάλντο λίγο πριν το φινάλε. Βασικός σε όλο το παιχνίδι ήταν για ακόμη μία φορά στο αριστερό άκρο της άμυνας της Σασουόλο ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Νωρίτερα, με  γκολ του Βλάχοβιτς στο 72', η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι στο «Αρτέμιο Φράνκι», για την 17η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης επανήλθε στο βασικό σχήμα και έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν πέναλτι στο 37' με τον Ζοάο Πέδρο (απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπενεβέντο-Αταλάντα     1-4

(50΄ Σάου - 30΄ Ίλισιτς, 69΄ Τολόι, 71΄ Ζαπάτα, 86΄ Μουριέλ)

Τζένοα-Μπολόνια         2-0