«Καθάρισε» στο τέλος ο ΠΑΟΚ, 2-0, την Ξάνθη στην Τούμπα

Έχοντας 4 δοκάρια, τρία άκυρα γκολ και αρκετές ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ πέρασε δύσκολο απόγευμα σήμερα στην Τούμπα, αλλά στο τέλος κατέβαλε την μαχητική Ξάνθη με 2-0 και γκολ που σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Τα τρία δοκάρια σε διάστημα  έξι λεπτών εμπόδισαν τον ΠΑΟΚ να ανοίξει σύντομα το σκορ. Στο 19' δυνατό σουτ του Πέλκα εξοστρακίστηκε από το αριστερό δοκάρι του Αμπαντ. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βιεϊρίνια να σημαδέψει το οριζόντιο αυτή την φορά  δοκάρι, ενώ στο 25' ο Πέλκας είχε κι άλλο σουτ στο δοκάρι της Ξάνθης.

Στο 37' ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε την αντίσταση των ... δοκών της Ξάνθης και σκόραρε με τον συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρσκι, αλλά το VAR με λίγη καθυστέρηση σωστά αποφάνθηκε πως ο σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ.\