Κίτρινη κυριαρχία στο ντέρμπι των «Δικεφάλων»

Δύο φορές επικράτησε η ΑΕΚ του ΠΑΟΚ στα play off, αφού μετά τη νίκη της στην Τούμπα με 1-0, επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ και στο ΟΑΚΑ. Ενα αποτέλεσμα που φέρνει την Ενωση προσωρινά στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας, όμως αναμένει την ετυμηγορία για το ματς Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Τάσος Μπακασέτας στο 43ο λεπτό.

Ηταν ένα από τα καλά ματς των play off με γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες. Μόλις στο 6΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κρέσπο από προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου. Ο άγραφος «νόμος» επιβεβαιώθηκε, αφού ο Λάζαρος ανέλαβε την εκτέλεση και αστόχησε!

Στο 12΄ ο Χαρίσης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 23΄ από λάθος του Μπρκιτς ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στην ανυπεράσπιστη εστία. Ο ίδιος παίκτης, όμως, άνοιξε το σκορ σε ένα κομβικό σημείο. Με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπρκιτς στο 43΄ και έβαέ την ομάδα του μπροστά στο ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν χειρότερο ποιοτικά, αλλά σημαδεύτηκε από δύο πολύ σοβαρά διαιτητικά λάθη. Στο 55΄ ο Μάνταλος ανέτρεψε από πίσω τον Πέδρο Ενρίκε πριν μπει στην περιοχή, σε κλασικό μαρκάρισμα για κίτρινη κάρτα. Θα ήταν η δεύτερη για τον αρχηγό της ΑΕΚ, όμως ο ρέφερι δεν καταλόγισε καν την παράβαση. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Μάνταλο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Λέο Μάτος λίγο πριν μπει στην περιοχή κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Τυπική περίπτωση κόκκινης κάρτας, αφού ο αμυντικός δεν έκανε κίνηση να βρει τη μπάλα και στέρησε προφανή ευκαιρία για γκολ. Ομως, ο Θάνος τού χαρίστηκε παρατηρώντας τον απλώς με κίτρινη. Το φάουλ που κέρδισε, εκτέλεσε με «κεραυνό» ο Μάνταλος αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ κι έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Γενικα η ΑΕΚ απείλησε περισσότερο από το 70΄ και μετά, όμως αδυνατούσε να «τελειώσει» το ματς, παρότι είχε πολύ καλές στιγμές με τον Πέτρο τον Μάνταλο και τον Αραούχο.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, αποδείχθηκε για ακόμα μία φορά κατώτερος των περιστάσεων στο ΟΑΚΑ. Δεν ήταν ικανός να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ η απουσία του Σακόφ από το κέντρο ήταν κάτι παραπάνω εμφανής. Ετσι, η ΑΕΚ έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη που σημαίνει ότι με νίκη επί του Πανιωνίου την Τετάρτη μπορεί να πάρει την πρώτη θέση, εφόσον ο ΠΑΟΚ δε νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Γιόχανσον - Τζάλμα Κάμπος, Ενρίκε, Πρίγιοβιτς, Χαρίσης, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο

Κόκκινη: Μαλεζάς (90+6΄ - δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας (83΄ Γκάλο), Χριστοδουλόπουλος (63΄ Γιόχανσον), Αραούχο (87΄ Πέκχαρτ).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Μπρκιτς, Μάτος (82΄ Κουλούρης), Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Χαρίσης, Κάνιας, Τσίμιροτ (70΄ Πέλκας), Κάμπος (33΄ λ.τρ. Πέδρο Ενρίκε), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

* Αποθεώθηκε ο Αραούχο όταν αντικαταστάθηκε στο 87΄. Ηταν άραγε το τελευταίο του ματς στο ΟΑΚΑ;

* Εκτός 18άδας του ΠΑΟΚ ο Κλάους Αθανασιάδης, που -όπως εξήγησε ο ίδιος- ενημέρωσε τον προπονητή πως δεν ήταν έτοιμος

Τετ α τετ Μελισσανίδη-Χιμένεθ

Το γραφείο του Μανόλο Χιμένεθ επισκέφτηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης μετά το τέλος του αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (1-0). Ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ ήθελε να συναντηθεί κατ ιδίαν με τον Ισπανό προπονητή, προκειμένου να ξεκαθαρίσει το θέμα που δημιουργήθηκε τις τελευταίες ημέρες με την ενεργοποίηση της οψιόν ανανέωσης.
Νωρίτερα, ο Μελισσανίδης βρέθηκε στα αποδυτήρια και έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες, στους οποίους είχε μιλήσει και πριν από την έναρξη του αγώνα. «Αυτό που θέλω και σας ζητάω είναι να βάλετε ψυχή» τούς είχε πει χαρακτηριστικά.
Λίγα λεπτά αργότερα, αποχωρώντας από το ΟΑΚΑ, ο «Τίγρης» εξέφρασε την πεποίθηση ότι «... μέσα στον επόμενο μήνα θα βγει η οικοδομική άδεια και θα ξεκινήσουν άμεσα τα έργα» αναφερόμενος στην «Αγιά Σοφιά», ενώ για το ματς με τον ΠΑΟΚ είπε: «Σήμερα η ομάδα έπαιξε με ψυχή, αυτό θέλουμε να βλέπουμε απ? την ΑΕΚ, να παίζει πάντα με ψυχή»
* Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος.... Επτά Ελληνες είχε η ΑΕΚ στην ενδεκάδα της το βράδυ της Κυριακής. Αυτό είχε να συμβεί από το ματς με την ΑΕΛ στη Λάρισα, στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.