Κύπελλο Ελλάδας: Επεισοδιακή πρόκριση για τον Ολυμπιακό - Με «καρέ» Λουκίνα στην επόμενη φάση ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα 2-0 από το Παμπελοποννησιακό Στάδιο, απέναντι στην Παναχαϊκή, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τον Τοροσίδη να βρίσκει δίχτυα στο 38΄ και τον Ναουέλ στο 69΄ οι «ερυθρόλευκοι» συμπλήρωσαν τις δύο νίκες στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά το «εισιτήριο» για τους «16» του θεσμού.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος διέκοψε για περίπου 15 λεπτά τον αγώνα στο 54΄, μετά από συγκρούσεις οπαδών του Ολυμπιακού με δυνάμεις της αστυνομίας, οι οποίες έκαναν χρήση χημικών, δημιουργώντας αποπνικτική ατμόσφαιρα. Οι «ερυθρόλευκοι» κινδυνεύουν, πλέον, με αφαίρεση βαθμών (-3), λόγω του δεδικασμένου που υπάρχει με την ΑΕΚ.

Σε... μονόλογο του Ολυμπιακού εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν με το... καλημέρα το παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορούν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους.

Στο 38΄, όμως, ο Τοροσίδης βρήκε τον τρόπο και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναουέλ. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πίεσε, θέλοντας να «σφραγίσει» τη νίκη και το πέτυχε στο 69΄, με τον Ναουέλ να πλασάρει τον Σούλη μέσα από την περιοχή και να γράφει το τελικό 2-0.

Με «καρέ» Λουκίνα στην επόμενη φάση ο ΠΑΣ Γιάννινα

Με «καρέ» του Γιάννη Λουκίνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα διέλυσε με 5-0 την Θύελλα Καμαρίου και με τη 2η νίκη του στον 1ο όμιλο εξασφάλισε ουσιαστικά το «εισιτήριο» της πρόκρισης για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ματς στους «Ζωσιμάδες» δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων ήταν μεγάλη. Ήδη, στο 41΄ το σκορ ήταν 3-0 υπέρ των γηπεδούχων με τρία γκολ του Λουκίνα (2΄, 31΄, 41΄).

Η ομάδα του Πετράκη κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη, ωστόσο, πέτυχε άλλα δύο τέρματα, στο 68΄ με τον Σκόνδρα και στο 71΄ πάλι με τον Λουκίνα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Νεόφυτος, Σκόνδρας, Ευαγγέλου, Κακούμπα, Κάστρο, Αποστολόπουλος (60΄ Αθανασιάδης), Βιδάλ, Γιάκος (72΄ Νάουσμετς), Κούζικ, Λουκίνας, Παμλίδης (66΄ Ξυδάς).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ: Τσουκαλάς, Λιγνός (65΄ Βλαβιανός), Γελαδάρης, Μαντούσης (55΄ Δαβίλας), Ρέτζο, Φίλων, Γιάννης, Σιμίτσης (62΄ Γατσέλος), Ζενελάρι, Αρβανίτης, Μαυρομάτης