Κύπελλο Ελλάδας: Στους «4» Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας μετά το σημερινό 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στον δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Το ματς θύμιζε περισσότερο φιλικό προετοιμασίας και όχι επίσημη αναμέτρηση, καθώς το σκορ του πρώτου αγώνα (4-0 υπέρ των «πρασίνων») δεν άφηνε την παραμικρή υπόνοια για το ποια ομάδα θα συνέχιζε στον θεσμό. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Μαρινάκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο μεν Αστέρας παρατάχθηκε στο γήπεδο με στόχο να μη συντριβεί για τρίτη σερί φορά από τον Παναθηναϊκό (μετά το 4-0 ακολούθησε το 5-0 του «τριφυλλιού» στο ίδιο γήπεδο για τη Super League), ο δε Παναθηναϊκός με σημαντικές αλλαγές στη σύνθεσή του με σκοπό να δει ο Μαρίνος Ουζουνίδης σε τι κατάσταση βρίσκονται οι παίκτες που προέρχονταν από τραυματισμούς (Λέτο, Μέστο), αλλά και κάποιοι άλλοι που δεν έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε στους φιλοξενούμενους με το απευθείας φάουλ του Λέτο που απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασιάδης. Πάλι ο Αργεντινός ήταν ο πρωταγωνιστής στην φάση του 55ου λεπτού, αλλά και πάλι ο Αθανασιάδης απομάκρυνε ενστικτωδώς, ενώ στο 62΄ ο γκολκίπερ του Αστέρα είπε ξανά «όχι» στον Εμποκού.

Στο διάστημα που ο Παναθηναϊκός πίεσε για το γκολ έχασε άλλη μία κλασική ευκαιρία με τον Μολέδο στο 64΄, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί με κεφαλιά εντελώς αμαρκάριστος.

Ντεμπούτο με την αθηναϊκή ομάδα έκανε το τελευταίο απόκτημα του συλλόγου, Γκιγέρμο Μολίνς. Ο Σουηδός επιθετικός πήρε την θέση του Λέτο στο 61΄ (ο Αργεντινός επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά από περίπου 1.5 μήνα όταν τραυματίστηκε στο εκτός έδρας ματς με την Κέρκυρα), ωστόσο, δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου στο παιχνίδι.

Τελικά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σέντρα του Μέστο, ο Μαρινάκης με κεφαλιά πέτυχε το γκολ της νίκης του Παναθηναϊκού, τέταρτης επί του Αστέρα σε ισάριθμα ματς από την έναρξη της περιόδου.

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κίτρινες: Μολέδο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Aθανασιάδης, Καλτσάς (64΄ Ιγκλέσιας), Ευαγγέλου, Βιτάλι, Γιαννούλης, Μακροστέργιος, Τσουκαλάς (64΄ Δημούτσος), Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς (74΄ Φαρίνια), Μπαστιάνος, Ιωαννίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Ευαγγέλου, Χουχούμης, Μπουμάλ (73΄ Μαρινάκης), Ρέις, Λουντ, Π.Βλαχοδήμος, Λέτο (61΄ Μολίνς), Εμποκού (66΄ Χατζηγιοβάνης).

Στους «4» η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 3-0 του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς του 0-0 του α΄ αγώνα. Ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 13΄, ο Αραούχο στο 28΄ και ο Γιόχανσον στο 59΄ πέτυχαν τα γκολ για την κάτοχο του τίτλου, απέναντι σε αντίπαλο που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 12΄ λόγω αποβολής του Μπανανά.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η στιγμή που έκρινε την πρόκριση. Μία στιγμή που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους Κρητικούς, για το πέναλτι που καταλογίστηκε στον Μπανανά, σε μαρκάρισμα στον Μάνταλο. Δύσκολη φάση, αφού δεν είναι ευκρινές έαν υπήρξε επαφή ή όχι. Αλλά και να υπήρξε, είναι εντελώς αδικαιολόγητη η αποβολή του Γιάγια Μπανανά. Με βάση τον αναθεωρημένο κανονισμό πρέπει να υπάρχει πρόθεση για να βγάλει ο διαιτητής την κόκκινη κάρτα και στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν τίθεται καν θέμα πρόθεσης.

Λίγο αργότερα (13΄) ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε από τη βούλα και άνοιξε το σκορ. Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, η ΑΕΚ καθάρισε τη νίκη. Από κάθετη πάσα του Μάνταλου, ο Σέρχιο Αραούχο κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά και με υποδειγματικό πλασέ στην απέναντι γωνία έγραψε το 2-0.

Με αριθμητικό μειονέκτημα και δύο γκολ «στην πλάτη» οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου δεν ήταν δυνατό να ανταπεξέλθουν. Το 3-0 ήταν θέμα χρόνου, το έψαξε η ΑΕΚ, το έψαξε και ο κεφάτος Γιάκομπ Γιόχανσον και το πέτυχε στο 59΄ μετά από ασίστ του Αϊντάρεβιτς.

Στο 66΄ ο Γιόχανσον προ κενής εστίας σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου και στο 69΄ ο Αλμέιδα πλάσαρε άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Το τελευταίο ημίωρο ήταν ιδανικό για συντήρηση δυνάμεων εκατέρωθεν. Αλλωστε, οι δύο ομάδες μάχονται και σε άλλο επίπεδο, αυτό της εισόδου στα play off και ακολουθούν καθοριστικές αναμετρήσεις στη Super League.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Βράνιες

Κόκκινες: Μπανανά (12΄)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι (5΄λ.τρ. Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Σιμόες (64΄ Αλμέιδα), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (71΄ Μπακασέτας), Μάνταλος, Αραούχο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Μουνάφο (46΄ Κάργας), Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος (63΄ Γιορέντε), Γιακουμάκης (75΄ Σίγκνεβιτς).

* Αποθεώθηκε από τους φίλους της ΑΕΚ ο Γιώργος Γιακουμάκης, που από το καλοκαίρι θα φοράει τα κιτρινόμαυρα. Κατά την αντικατάστασή του, μάλιστα, ανταπέδωσε το χειροκρότημα της εξέδρας

Φόβοι για κάταγμα του Τσιγκρίνσκι

Η φράση «όσκαρ ατυχίας» ταιριάζει απόλυτα στον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι. Την ώρα που έδειχνε πως βρίσκει τον ρυθμό του μετά από απουσία 3,5 μηνών, τραυματίστηκε στα πρώτα 100 δευτερόλεπτα (!) του αγώνα με τον Πλατανιά.

Ο Ουκρανός έπεσε άτσαλα στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Μανούσο, το χέρι του πρήστηκε στον καρπό και τον πήχη και μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο για ακτινογραφία.

Εκφράζονται φόβοι για κάταγμα που σημαίνει ότι θα μείνει αρκετές εβδομάδες εκτός δράσης.