Κύπελλο Εθνών Αφρικής: Ξεκίνημα με νίκη για το Πράσινο Ακρωτήρι

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής το Πράσινο Ακρωτήρι, καθώς νίκησε την Αιθιοπία με 1-0, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάρι Ροντρίγκες του Ολυμπιακού.

Ο 31χρονος εξτρέμ (στα 68 λεπτά που αγωνίστηκε), «σέρβιρε» το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης προς τον Ταβάρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Αιθιοπίας, η οποία είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 12ο λεπτό, μετά την αποβολή του Μπαγιέ με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής ων ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Καμερούν-Μπουρκίνα Φάσο                2-1
(40΄ πέν., 45΄+3΄ πέν. Αμπουμπακάρ - 24΄ Σανγκαρέ)

Μαυριτανία-Γκάμπια                    12/01

*Οι δύο πρώτες ομάδες σε κάθε όμιλο προκρίνονται στους νοκ-άουτ γύρους (φάση των «16») και τις ακολουθούν και οι τέσσερις καλύτερες ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.