Με 10 παίκτες η Χετάφε «έσπασε» το αήττητο της Βαλένθια

Η Χετάφε των 10 παικτών από το 28ο λεπτό έκανε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στις πρώτες 14 αγωνιστικές της La Liga, επικρατώντας με 1-0 της Βαλένθια, η οποία γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα (είχε 9 νίκες και 4 ισοπαλίες). Η αποβολή του Ουρουγουανού μέσου, Μάουρο Αραμπάρι πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όχι μόνο δεν επέδρασε αρνητικά στην ψυχολογία των Μαδριλένων, αντίθετα, κατάφεραν σε μία από τις λίγες αντεπιθέσεις που έβγαλαν να σκοράρουν και να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη παρά την πίεση που άσκησαν οι «νυχτερίδες» για περίπου 30 λεπτά στην επανάληψη. Η Βαλένθια έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 από τη Μπαρτσελόνα, η οποία χθες αναδείχθηκε ισόπαλη με την Θέλτα (2-2).

Νίκη-οξυγόνο στην προσπάθεια που καταβάλλει για να παραμείνει στην La Liga πέτυχε η Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά επί της Μπέτις με 1-0 στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού «κυρίως πιάτου» της 14ης αγωνιστικής. Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Αργεντινός Τζόναθαν Καγιέρι, στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, η Εϊμπάρ επικράτησε με 3-1 της Εσπανιόλ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 και το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Βαρκελόνης ήταν να μειώσει στο 79΄ με το αυτογκόλ του Ένριχ.