Με το δεξί η Αμερική, 2-1 την Γκάνα

Με γκολ του Μπρουκς στο 86' οι ΗΠΑ επικράτησαν 2-1 της Γκάνας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ. Στο "Ντας Ντούνας" του Νατάλ, η ομάδα του Κλίνσμαν προηγήθηκε στο 32ο δευτερόλεπτο με τον Ντέμπσεϊ, ενώ στο 82΄ ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε προσωρινά για τους Αφρικανούς.

Το γρήγορο γκολ του Κλιντ Ντέμπσεϊ, μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο, μετά από ατομική προσπάθεια και άψογο τελείωμα, ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου 45λεπτου από πλευράς Αμερικανών. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν «πάτησε» επάνω στον απόλυτο αιφνιδιασμό που πέτυχε, δεν πιέστηκε ιδιαίτερα κι έφερε το ματς στα μέτρα της. Οι Γκανέζοι είχαν πολλές λάθος μεταβιβάσεις, επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχτηκαν στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο, θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το Ζορντάν Αγιού.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Γκάνα με σκοπό να πετύχει την ισοφάριση όσο το δυνατό συντομότερα. Η ομάδα του Άπια απείλησε τρεις φορές στο πρώτο τέταρτο, με το σουτ του Μουντάρι και τις κεφαλιές του Γκιάν που δε βρήκαν στόχο. Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσε η Γκάνα δεν έφερε αποτέλεσμα και όπως ήταν λογικό μετά το 70΄ επήλθε η κούραση για τους Αφρικανούς. Οι παίκτες του Κλίνσμαν, όμως, αντί να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενοι του κενούς διαδρόμους προτίμησαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και το πλήρωσαν στο 82΄. Ο Αντρέ Αγιού, μετά το τακουνάκι του Γκιάν, νίκησε τον Χάουαρντ και ισοφάρισε (1-1). Το ματς δεν είχε τελειώσει, όμως, καθώς στο 86΄ ο Μπρουκς με καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ χάρισε τη μεγάλη νίκη στις ΗΠΑ (2-1).

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Κίτρινες: Ραμπιού, Μουντάρι

Γκάνα (Τζέιμς Άπια): 12.Ανταμ Κουαράσει, 3.Ασαμόα Γκιάν, 4.Ντανιέλ Οπάρε, 7.Κριστιάν Ατσού (78΄ 14.Άλμπερτ Άντομα), 10.Αντρέ Αγιού, 11.Σάλεϊ Μουντάρι, 13.Τζόρνταν Αγιού (59΄ 9.Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ), 17.Μοχάμεντ Ραμπιού (71΄ 5.Μάικλ Εσιέν), 19.Τζόναθαν Μενσά, 20.Κουάντβο Ασαμόα, 21.Τζον Μπογιέ.